Ostravský podnikatel Martin Dědic, který si včera vyslechl u Krajského soudu v Ostravě trest osmi let vězení a propadnutí veškerého majetku, se proti rozhodnutí první instance odvolá. Potvrdil to Ekonomickému deníku. Stejně tak by měli učinit i další obžalovaní, rozhodnuti o odvolání mají podle informací Ekonomického deníku být i další obžalovaní, včetně tří, kteří od soudu odešli „jen“ s podmínečnými tresty.

„Psi štěkají, karavana jde dál… Tak bych s nadsázkou okomentoval včerejší hlavní líčení mé takzvané kauze,“ odpověděl na otázky Ekonomického deníku ostravský podnikatel Martin Dědic, který si včera u soudu vyslechl rozsudek, který jej posílá k odpykání dlouhého trestu za mřížemi.

„Z výrokové věty a stručného ústního odůvodněni rozsudku, zatím nemám protokol z jednání, soudím, že senát Krajského soudu v Ostravě se ztratil v desítkách tisíc stran a terabytů
soudního spisu, který ani navíc není úplný a obsahuje nepřezkoumatelné a neověřitelné
důkazní prostředky. Jinak si neumím vysvětlit, že soud doslova převzal chiméry a představy obžaloby bez jakékoliv přidané hodnoty, kterou bych po pěti a půl letech hlavního líčení a po čtyřech měsících na přípravu rozsudku očekával,“ sdělil Ekonomickému deníku Martin Dědic.

Dědic se podle svých slov těší na písemné odůvodnění rozsudku.

„Které bude trvat předsedovi senátu cca šest měsíců, což ještě nemístně prodlouží moje už
tak dlouhé trestní stíhání,“ predikuje nepravomocně odsouzený podnikatel. To trvá sedm a půl roku.

Mohlo by vás zajímat

„Po obdržení písemného vyhotovení rozsudku se ponořím se svými advokáty a poradci do příběhu z pohledu soudu a budeme vše uvádět na pravou míru v dalším pokračování této trestní frašky,“ dodal Martin Dědic, který se proti rozsudku odvolá.

Podle informací Ekonomického deníku by se proti rozsudku měli odvolat i Břetislav Pavelek, který vyslechl čtyřletý nepodmíněný trest, ale i minimálně tři z obžalovaných, kteří odešli od ostravského soudu s podmínkou.

12 obžalovaných lidí a 4 firmy

V kauze má jít o ovlivňování zakázek. Policie označila za klíčovou osobu podnikatele a lobbistu Martina Dědice a obžaloba na této verzi setrval. Podle šéfa soudního senátu Igora Krajdla, ještě před vynesením rozsudku, nicméně vyšetřovatelé nepřinesli k soudu žádné přímé důkazy.

Policie a žalobci, a později i soud, se takzvanou kauzou Dědic zabývají od policejní razie z roku 2014. První hlavní líčení začalo v roce 2016.

Martin Dědic podle obžaloby udržoval úzké vztahy s regionálními politiky, což prokázaly odposlechy a monitoring telefonů. Podle soudu měl Dědic ovlivňovat zakázky od roku 2008 do roku 2014. K ovlivňování měl dle obžaloby, kterou soud přijal, využívat svých tehdejších kontaktů s ostravskými politiky z ČSSD. Soudce Igor Krajdl při čtení odůvodnění rozsudku mimo jiné zmínil exhejtmana Miroslava Nováka, Simonu Piperkovou, Vojtěcha Mynáře či Lumíra Palyzu, kteří v rámci Ostravy zastávali vlivné posty.

Žalobce ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Vít Koupil tvrdí, že podnikatel Martin Dědic měl nezákonným způsobem pomoci společnostem Pragoimex, Martek Medical Vostav Morava k vítězství v lokálních tendrech. Za to měl podle detektivů získat úplatky za cca 37 milionů korun. Ty měla inkasovat Dědicova firma Business Advisor, tvrdí vyšetřovatelé.

„Obžalovaný získal vliv na chod Městské nemocnice Ostrava a Dopravního podniku Ostrava. Prostřednictvím těchto vztahů získával informace o chodu společností a připravovaných veřejných zakázkách,“ prohlásil soudce Igor Krajdl.

Martin Dědic od počátku kauzy tvrdí, že je nevinný. To samé konstatovaly u soudu i společnosti, jež tvrdí, že mu platily za reálné poradenství. Policisté i státní zástupce to ale vidí jinak. Podle obžaloby šlo o úplatky, jen zakrývané smlouvami o poradenské a konzultační činnosti.

Před soudem tak od roku 2016 usedá dvanáct obžalovaných a zmocněnci čtyř obžalovaných firem. Meritem je šest údajně uplacených veřejných zakázek ostravského dopravního podniku a ostravské městské nemocnice.

Martin Dědic byl odsouzen k osmiletému trestu a propadnutí veškerého majetku. Čtyřletý nepodmíněný trest dostal Břetislav Pavelek, který měl hrát úlohu bílého koně. Čtyři obžalovaní odešli od soudu s podmínečnými tresty, dva soud zprostil viny.

Martin Dědic se vyhlášení rozsudku nezúčastnil.

Řada pochybností

Případ vyvolává nicméně od počátku řadu pochybností. Ekonomický deník se mu věnoval například zde a zde.

Ve spise totiž například absentují originální listiny, ale také originály dat zajištěné IT techniky nebo její bitové kopie.

Prostorové odposlechy jsou ve spise pouze v kopiích a nejsou tam zdaleka všechny. Chybí především ty, které by mohly mluvit i ve prospěch obžalovaných.

Objevily se i další pochybnosti. Například ve větvi modernizace tramvají ostravského dopravního podniku, týkající se společnosti Pragoimex. Jak vyšlo u soudu najevo, podmínky inkriminovaného tendru nastavovalo zhruba deset lidí, ale tito lidé Dědice neznají. Navíc neznají ani s policií spolupracující osoby, na jejichž svědectví je případ z velké většiny vystavěn.

Také u dodávek zdravotnické techniky do městské nemocnice přetrvávají pochybnosti. Svědci, podílející se na administraci zakázky, opět Dědice neznali. Další svědci navíc potvrdili výhodnost kontraktu se společností Martek Medical. Ve výběrové komisi přitom zasedaly respektované lékařské kapacity.

Ve větvi zakázky na dostavbu městské nemocnice, kterou řešila společnost Vostav, se pak ukázalo, že údajné obžalobou označené úplatky zbyly zaplaceny ještě před vyhlášením výběrového řízení, kdy se nejprve losovalo a pak se soutěžila cena. Úplatek by pak postrádal logiku. Také ve druhé inkriminované zakázce, kterou Vostav vyhrál a měl na ni subdodavatele, byl údajný úplatek 400 tisíc korun zaplacen před vyhodnocením výběrového řízení.

Martin Dědic podle zjištění Ekonomického deníku soudu také podrobně doložil nabytí svého majetku, včetně toku vkladů na účet.

Jan Hrbáček