INZERCE

Pro soudy bude kauza Vidkun velmi tvrdý oříšek. Obzvláště poté, co obžaloba je psána podobným stylem a vystavěná na stejných modelových základech jako aféra Nagyová z roku 2013, které shodila vládu Petra Nečase.. Repro: ED

Soud kauzu Vidkun odročil na březen, začne vyslýchat svědky

Olomoucký krajský soud odročil hlavní líčení v kauze Vidkun, která se podle žalobce týká vynášení informací z policejních spisů vlivným osobám, na 2. března. Původně se jí měl zabývat do pátku, všichni obžalovaní až na významného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, ke kterému údajně tyto informace od policie mířily, byli již vyslechnuti. Kyselý je nemocný a požádal zatím o jednání v nepřítomnosti. Hlavní líčení v kauze má soud nařízeno až do května.

V březnu má soud v kauze Vidkun naplánováno 13 veřejných jednání a to od 2. do 26. března. „Budeme pokračovat výslechem svědků, které jsou plánovány na další tři týdny podle rozsahu jednotlivých svědeckých výpovědí,“ řekl dnes novinářům předseda soudního senátu Martin Lýsek.

Svědků je dohromady voláno přes tři desítky. Žalobce soudu navrhuje předvolat například bývalého šéfa olomoucké Generální inspekce Tomáše Uličného, jehož podle jeho slov policie nezákonně v souvislosti s touto kauzou vyslýchala 45 hodin v kuse, bývalého šéfa olomoucké krajské policie Libora Krejčiříka, který skončil ve funkci v listopadu 2015 právě v souvislosti s kauzou Vidkun, a bývalého ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milana Pospíška. Ten se rozhodl rezignovat na svou funkci po vypuknutí olomoucké kauzy o měsíc dříve téhož roku.

Hned druhý jednací den v březnu je předvolán také bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer, blízký přítel podnikatele Kyselého. Právě Langer byl jedním z těch, u nichž policie v říjnu 2015 při spuštění razie provedla domovní prohlídky. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není.

Langer tak v kauze figuruje pouze jako svědek. To má být i důvodem, proč nebudou podle soudu prováděny listinné a další důkazy, které byly u něj zajištěny. „Soud prováděl veškeré listinné důkazy, které považuje za nutné pro rozhodnutí ve věci, respektive které prokazují něco, co tvrdí obžaloba. V některých konkrétních případech, a netýká se to jen materiálů zajištěných při domovních prohlídkách u doktora Langra, ale týká se to veškerých důkazů, soud neakceptoval návrh ze strany státního zástupce. Jde o důkazy, které ve vztahu k podané obžalobě neprokazují žádnou skutečnost, kterou obžaloba tvrdí,“ uvedl soudce Lýsek.

O úplatku nemůže být řeč

Bývalý hejtman Jiří Rozbořil dnes u soudu popřel, že by nabízel tehdejšímu krajskému policejnímu náměstkovi Karlu Kadlecovi úplatek. Podle žalobců se tak mělo stát v případu stavby jezdeckého areálu v Lazcích, na němž měl Rozbořil osobní zájem a kvůli níž je souzen v kauze Vidkun. Podle interpretace zaznamenaných odposlechů měl probírat okolnosti vyšetřování s Kadlecem u piva. O hejtmanovi mluví aktéři případu i v dalších kauzách, které byly podle žalobce těmito vazbami ovlivňovány. Cílem bylo podle odposlechů jeho osobu chránit. Rozbořil to dne striktně popřel.

Právě konstrukce údajného trestného činu úplatkářství zapříčinila to, že případ řeší nikoliv olomoucký městský, ale krajský soud. Odvolací instancí tak bude Vrchní soud v Olomouci.

Podle žalobců na schůzce 13. srpna 2015 Kadlec exhejtmana informoval o vyšetřování okolností výstavby jezdeckého areálu v Lazcích a když mu Kadlec sdělil, že věc bude odložena, tehdejší hejtman mu měl podle konstrukce obžaloby navrhnout, že zařídí, aby z toho měl nějakou ekonomickou výhodu. Rozbořil dnes prohlásil, že chtěl jen zjistit, proč vyšetřování trvá delší dobu. A úplatek razantně popřel. „Vázly na tom dotace peněz. Čekalo se na vyjádření policie, zda se podvod stal nebo nestal,“ uvedl dnes Rozbořil. Popřel také, že by takový krok někomu ušetřil peníze. „Pokud něco podobného padlo v odposleších, šlo o hospodské řeči. Nevím, kdo by komu co ušetřil,“ prohlásil Rozbořil.

Kadlece měl podle žalobců před tímto setkáním instruovat podnikatel Ivan Kyselý, uvedla agentura ČTK. Policejní náměstek poté podle ČTK informace o vyšetřování možného dotačního podvodu v případě jezdeckého areálu získával šeptem na balkoně policejního ředitelství od tehdejšího šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje. Ten se hájil v úterý tím, že všude kolem byla okna dalších kanceláří. „Nemusí vědět všichni okolo, že Kadlec jde na schůzku s Rozbořilem,“ odůvodnil formu sdělení Petrůj.

Podle žalobců se Kadlec rozhodl hejtmanovi vyhovět z vděčnosti za to, že se zasadil za jeho neodvolání z funkce. Rozbořil dnes tuto konstrukci obžaloby striktně popřel s tím, že to není pravda. „Dodnes jsem nepochopil, za co by mi měl být vděčný,“ řekl.

Rozbořil je v kauze Vidkun, která postihuje ovlivňováni devíti trestních kauz, obžalovaný z podplácení, někdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec jsou obžalovaní ze zneužití pravomocí. Kadlec je navíc obžalovaný z přijetí úplatku. Olomoucký podnikatel Ivan Kyselý je obžalovaný z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle žalobce Kadlec za pomoci Petrůje pravidelně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace vlivnému podnikateli Kyselému z devíti trestních řízení. Kadlec to popřel s tím, že mu naopak cenné informace předával Kyselý.

Všichni obžalovaní, ale i řada svědků, stavbu případu od žalobců olomouckého Vrchního státního zastupitelství torpédují. Kauza podle nich souvisí s mocenských bojem o vedení krajské policejní správy. Navíc tvrdí, že případ byl odstartován na základě „vylhaných“ policejních úředních záznamů.

Podrobnosti o kauze Vidkun, včetně obžaloby je možné si přečíst zde. Ekonomický deník přinesl před časem rozhovory hned se dvěma pozorovateli kauzy Vidkun zde a zde, kolegy obviněných policistů. Také oni tvrdí, že kauza Vidkun má kořeny ve válce policistů na olomoucké krajské kriminálce a zatýkáním vyvrcholila osobní msta znepřátelených ochránců pořádku.

Ještě dál šel ve svém vyjádření bývalý šéf olomoucké Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáš Uličný„Cílem akce Vidkun bylo obsadit vedoucí služební místa u policie skupinou příslušníků bývalého ÚOOZ, kteří s podporou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci konali nezákonně, z čehož ovšem viní jiné… …To, že policisté a státní zástupci průběžně neprověřovali smyšlené poznatky z úředních záznamů detektiva Jiřího Komárka, tím se už nikdo nezabývá a zabývat nehodlá. Protože to jde samozřejmě proti jejich zájmům,“ prohlásil o kauze, která dramaticky zahýbala policejním sborem, zcela bez servítků Tomáš Uličný.

-nik, čtk-