Zhruba 850 tisíc lahví Svatomartinského vína posílají na tradiční podzimní trh členové Vinařské unie, která sdružuje nejvýznamnější vinařství. Více než 30 zapojených firem produkuje přes 40 % domácí produkce vina. Sklizeň hroznů je solidní, ale práce při zpracování bude náročnější i kvůli opatřením proti šíření covidu19.
Zcela jiné oslavy svátku Sv. Martina, než kdykoliv předtím chystají členové Vinařské unie ČR. Kvůli druhé vlně koronaviru se nemohou konat tradiční slavnosti a otvírání lahví 11. 11. v 11 hodin. Vinařství připravují speciální akce ve svých eshopech.
Z hlediska hodnocení kvality Svatomartinského vína si vinaři nový ročník velmi pochvalují. „Všechna Svatomartinská vína jsou zajímavá a je těžké najít jen jednoho favorita. Letošní vína krásně voní, mají vyšší intenzitu aromatických látek a jsou krásně šťavnatá,“ uvádí David Šťastný z CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice. Jeho slova potvrzuje i předseda představenstva ZNOVÍN ZNOJMO Pavel Vajčner: „Vína budou svěží, pikantní, aromatická. Každý ročník je jiný, to je u vína to pěkné a zajímavé.“
Letošní rok byl pro vinaře jedním z nejkomplikovanějších, který pamatují. „Opatření při jarní vlně koronaviru zasáhla 90 % vinařů, nejvíce ty, kteří mají odbyt v gastronomii anebo se orientují na turistický ruch. Podzim připravil vinaře o tržby z burčákových a Svatomartinských slavností, nejspíš neproběhnou ani vánoční večírky a trhy,“ říká prezident Vinařské unie Ondřej Beránek a dodává: „Problematický byl letošek i na vinici, sklizeň ztěžovalo počasí, nemoci révy a koronavirus, který komplikoval práci ve vinici i při zpracování hroznů.“ Zásadní dopad na průběh sklizně a úrodu měl déšť. „Kvůli srážkám jsme v polovině října přerušili sklizeň a teď musíme zpracovat větší množství úrody v krátkém čase. Bude potřeba více práce ve sklepě, aby z hroznů vzešla špičková vína,“ říká ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda.
I tak ale vinaři říkají, že letošní vína – jak ta Svatomartinská, tak „klasická“ budou dobrá. „Vína z ročníku 2020 budou více aromatická a s příjemnou pikantní kyselinkou. Úroda je solidní, o něco méně než vloni bude zřejmě přívlastkových vín,“ prozrazuje Vajčner.
Ztráty z jarních měsíců spojené s uzávěrou gastronomie a omezením vinařské turistiky zcela nevykompenzovala ani povedená letní sezona. „Jsme rádi, že čeští zákazníci i v této zlé situaci zůstali v létě věrní českému a moravskému vínu a věříme, že stejné to bude i na podzim a v zimě. Rádi bychom poděkovali všem milovníkům vín, kteří si hlavně letos kupují vína s českou vlaječkou,“ dodává předseda Vinařské unie a ředitel Bohemia Sekt Ondřej Beránek. S ním jsme nedávno mluvili o dopadech pandemie na jím vedenou společnost.
-red-