Úterý, 24. května, 2022

Solární elektrárna u Uherského Brodu: vlastnictví nejasné, zisky vysoké

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zisk převyšující 76 milionů korun vykázala v loňském roce fotovoltaická elektrárna u Uherského Brodu na jihovýchodní Moravě. Energetický zdroj v majetku firmy Divalia patří mezi největší a také nejziskovější fotovoltaiky v České republice. Vlastnictví elektrárny je nejasné, zdroje z trhu poukazují na zemřelého miliardáře Martina Ulčáka.

Firma Divalia postavila svou elektrárnu o výkonu 10,2 megawattu během roku 2010. Podle zveřejněné finanční závěrky, uložené ve Sbírce listin Obchodního rejstříku, firma loni prodala elektrickou energii za 172,8 milionu korun; z toho 18 milionů odvedla státu na solární dani. Čistý zisk se vyšplhal na 76,4 milionu korun. Oproti předcházejícím dvěma rokům se tyto hodnoty téměř nezměnily. Dividendu loni Divalia – na rozdíl od minulých let – nevyplatila.

Reálné vlastníky této firmy nelze v obchodním rejstříku dohledat, stopa končí u firmy Forestserve Holdings na Kypru. Jedná se tak zřejmě o největší českou fotovoltaiku s anonymním vlastníkem. Při pátrání po reálných vlastnících příliš nepomůže ani na počátku června spuštěná Evidence skutečných majitelů, která u Divalie uvádí jako jediného „vlastníka“ člena představenstva Petra Nováka.

Zdroje z prostředí fotovoltaického byznysu se nicméně shodují, že reálným vlastníkem firmy Divalia byl loni zemřelý miliardář Martin Ulčák a jeho společník Marcel Belhocine. Potvrzují to i nepřímé důkazy, jako personální a jiné vazby na společnosti E-Invest či Atlanta Safe. Jak Ekonomický deník uvedl v polovině května, hlavní část majetku zemřelého byznysmena převzala vdova Jiřina Ulčáková.

Vysoká ziskovost fotovoltaiky u Uherského Brodu není náhodná. Jak zdroje z prostředí fotovoltaiky upozorňují, tato elektrárna má kvalitní panely i další technologie a stojí na pozemku, který firmy vlastní a nemusí tudíž platit nájemné. Jihovýchodní Morava má v rámci republiky nejlepší podmínky, co se týká množství slunečního svitu.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter