INZERCE

Solární park na střeše hal CTPark Prague East Nupaky. Foto: ČEZ ESCO (tisk. zpráva)

Solární boom v Česku: Zájem domácností opadá, růst oboru táhnou výrobní podniky

Zájem o instalaci fotovoltaických panelů na střechách rodinných domů klesl, růst oboru táhnou středně velké solární elektrárny na střechách průmyslových či jiných podniků. Tak lze shrnout výsledky statistiky, kterou dnes v Praze představilo vedení Solární asociace. Výkon nově připojených fotovoltaik v prvním pololetí dosáhl 484 megawattů, což je skoro stejné číslo jako loni v pololetí.

Pokles je patrný u počtu solárních elektráren připojených nově do sítě. Těch bylo v letošním lednu až červnu zhruba 24 tisíc oproti 45 tisícům v prvním pololetí roku 2023. Podle Solární asociace je to výsledek poklesu cen elektřiny a omezování přetoků energie ze strany distributorů. „Další příčinou zpomalení rezidenčního sektoru je nejistota kolem dotací z Nové zelené úsporám z počátku roku. Program ale pokračuje dál, byť s pozměněnými podmínkami,“ zmínil výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Pokles zájmu se odehrál hlavně v segmentu domácností, které v letošním prvním pololetí připojily nově do sítě 21 700 fotovoltaik o celkovém výkonu 224 MW (loni se jednalo o 42 300 domácích elektráren a 382 MW výkonu). Vzrostl naopak výkon nově připojených fotovoltaik střední velikosti, které přibývají hlavně na střechách podniků a veřejných budov. V letošním prvním pololetí se jednalo o 2160 zařízení a výkon 255 MW. Většinu z těchto projektů podpořil stát dotací z Národního plánu obnovy nebo z Modernizačního fondu.

Specifikem českého trhu je velký podíl fotovoltaik s akumulací energie. Souvisí to hlavně s nízkými výkupními cenami elektřiny, která „přetéká“ do rozvodné sítě. Jak uvedl předseda představenstva Solární asociace Jan Fousek, vlastní bateriové úložiště energie má 87 procent letos postavených fotovoltaik na rodinných domech a 58 procent instalací ve firmách. Kapacita všech bateriových úložišť v Česku tak na konci června dosáhla 1705 MWh.

Velcí solárníci chtějí zpět provozní podporu

Vázne naopak výstavba velkých solárních parků o výkonu nad 1 megawatt. Solární asociace uvádí, že v prvním pololetí se jich připojilo 25 a jejich celkový výkon dosáhl 76 megawattů. Solárníci varují, že investiční dotace z Modernizačního fondu nestačí a volají po obnovení provozní podpory. Bez ní jsou totiž investice do velkých solárních parků příliš rizikové a banky nechtějí takové projekty financovat. Ekonomický deník se tématu podrobně věnoval v článku Výstavba velkých solárních parků se zadrhla. Banky je nechtějí financovat.

Pro situaci v oboru je signifikantní, že největší solární elektrárnu letos nespustil žádný z velkých energetických koncernů ani ostřílených investorů do zelené energetiky, ale developer CTP. Ten letos v červnu dokončil na střeše budov CTParku Bor v Plzeňském kraji fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 8,1 MW. CTP do projektu vložila 230 milionů korun a nečerpala přitom žádné dotace. Elektřinu spotřebují hlavně nájemci průmyslových hal.

Fotovoltaické panely na střeše CTParku Bor. Foto: CTP (tisk. zpráva)

Výstavbu velkých pozemních fotovoltaik může podpořit širší využití přímých smluv o odkupu zelené elektřiny – takzvaných PPA kontraktů. Zatím největší takovou smlouvu uzavřela v červnu rakouská skupina Enery s výrobcem autodílů, společností Benteler. Ta bude odebírat po dobu nejméně 10 let elektřinu z 37megawattové fotovoltaiky v jihočeském Dyníně. Další podobnou smlouvu nedávno uzavřel další výrobce autodílů Magna Exteriors (Bohemia) s firmou Woodburn Capital Partners.

Podle odhadu Solární asociace letos vyrostou nové solární elektrárny o výkonu okolo 1050 megawattů. To je na první pohled hodně, ale s tímto tempem Česko nesplní plán do roku 2030 stanovený v Národním klimaticko-energetickém plánu a Státní energetické koncepci. „Jen na střechy spoléhat nemůžeme, tam už pomalu začínáme narážet na strop možností, což potvrzují aktuální čísla. Pokud to Česko se svými klimatickými závazky myslí vážně, přiblíží nás k jejich naplnění jen velké pozemní projekty,“ doplnil Jan Krčmář.

Profil Solární asociace

Solární asociace je největší sdružení firem pohybujících se v oboru využití solární energie v České republice. Asociace reprezentuje 60procent českého solárního byznysu. Má okolo 690 členů, kterými jsou instalační společnosti, investoři, majitelé elektráren, univerzity, banky a právní kanceláře. Solární asociace je členem mezinárodního sdružení SolarPower Europe.

David Tramba