ČEZ stavebně dokončil tři nové fotovoltaické elektrárny, kterými startuje novou vlnu výstavby solárních parků o výkonu v řádu tisíců megawattů. Instalovaný výkon těchto prvních solárních parků se pohybuje od 1,9 MW do 6 MW. Do výstavby větších instalací o výkonu v řádu desítek až stovek megawattů se ČEZ pustí až v dalších letech.

Tyto první tři elektrárny již získaly licenci na výrobu elektřiny od Energetického regulačního úřadu. Dvě z nich se nacházejí na Chomutovsku na území historicky spjatých s těžbou hnědého uhlí, ČEZ je označuje jako FVE Vysočany – Hráz (6,02 MW) a FVE Vrskmaň (4,79 MW). Poslední se nachází u obce Okrouhlička na Havlíčkobrodsku a je z nich nejmenší; její instalovaný výkon dosahuje 1,97 MW.

Tisková mluvčí ČEZ Barbora Peterová na dotaz Ekonomického deníku potvrdila, že zmíněné elektrárny jsou již stavebně dokončené. „Vyrábět, tedy dodávat elektřinu do sítě začnou v průběhu srpna a září. Všechny uvedené zdroje mají přiznanou podporu z Modernizačního fondu. Jejich životnost je plánovaná na 30 let,“ dodala mluvčí ČEZ.

Do konce roku chce ČEZ spustit do provozu ještě další tři solární elektrárny – FVE Tachov (4,3 MW), FVE Tušimice (3,9 MW) a FVE Mělník (7,3 MW). „Všechny zmiňované elektrárny vyrostly buď na brownfieldech, nebo na jinak nevyužitelných pozemcích s nízkou produkční schopností. Například jde o bývalé montážní místo pro šachtu nebo bývalou skládku uhlí,“ doplnila Barbora Peterové.

Mohlo by vás zajímat

Zajímavostí může být, že dodavatelem všech uvedených projektů je společnost Martia náležící do Skupiny ČEZ. Jedná se tak o změnu oproti rokům 2009 a 2010, kdy solární parky pro ČEZ stavěli externí dodavatelé. Média později upozornila na to, že se v některých případech jednalo o firmy s nejasnou vlastnickou strukturou, které měly mít vazby na různé šíbry; stačí připomenout jména Ivo Rittig a Tomáš Pitr.

ČEZ se aktivně zúčastnil již prvního solárního boomu, kdy – zpravidla po odkupu projektu od různých developerů – realizoval projekty v rozsahu 126 megawattů. Po dvanáctileté pauze jejich výstavbu obnovil. Jako první postavil v loňském roce FVE Křižany v Libereckém kraji s instalovaným výkonem 4,3 MW. Jednalo se o pilotní projekt před spuštěním výstavby fotovoltaických parků ve velkém, ČEZ jej platí zcela z vlastních zdrojů.

Další projekty už ČEZ platí s využitím investiční dotace z Modernizačního fondu. Ekonomický deník loni v dubnu informoval, že ČEZ je s velkým náskokem nejúspěšnějším žadatelem o tyto dotace. Ve druhé výzvě týkající se velkých projektů ČEZ uspěl s 24 fotovoltaickými elektrárnami o celkovém výkonu zhruba 700 MW. Dotace se u největších projektů pohybuje okolo 4,3 milionu korun, což pokryje něco přes 20 procent celkových investičních nákladů.

David Tramba