Středa, 10. srpna, 2022

Solární boom číslo 2. Zájemci o peníze z Modernizačního fondu chtějí celkem postavit 2007 MW

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zájem investorů o stavbu velkých fotovoltaických elektráren předčil očekávání. Jak uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman v rozhovoru pro web solarninovinky.cz, celkem bylo podáno 1049 takových žádostí o dotaci z Modernizačního fondu. Celkový instalovaný výkon všech projektů dosahuje 2007 megawattů.

Pokud by se realizovaly všechny navržené projekty, tak by se instalovaný výkon fotovoltaických zdrojů v České republice téměř zdvojnásobil. Nastal by tedy solární boom číslo dvě, naštěstí už bez dopadu do koncových cen elektřiny. Modernizační fond totiž nabízí investiční dotaci (zhruba ve výši 7 milionů korun na MW výkonu), po dokončení bude fotovoltaika vyrábět elektřinu za tržních podmínek.

Jak dále šéf SFŽP Petr Valdman řekl v rozhovoru pro solarninovinky.cz, 18 projektů z celkových 1049 bude zahrnovat akumulaci přebytků energie. „Aktuálně probíhá kontrola přijatelnosti projektů, která bude ukončena v lednu příštího roku. Následné uplatnění nároku na dotaci je možné po schválení projektu vydáním rozhodnutí ministra a podpisu smlouvy se Státním fondem životního prostředí ČR,“ dodal Petr Valdman.

Jedním z vážných zájemců je ČEZ. Ten v nedávno zveřejněné investorské prezentaci uvedl, že do prvního kola přidělování dotací z Modernizačního fondu přihlásil celkem 24 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 233 megawattů. Pokud by ČEZ uspěl ve všech případech, mohl by z Modernizačního fondu získat až 1,6 miliardy korun.

Slabší je zatím zájem o dotaci na fotovoltaický zdroj o výkonu do 1 MW. Modernizační fond nabízí celkem jednu miliardu korun, podané žádosti odpovídají 80 % alokace výzvy. SFŽP zatím eviduje 153 projektů, které průběžně posuzuje a schvaluje. Jak Ekonomický deník uvedl v listopadu, zatím jich odsouhlasil dvacet. Celková výše přidělených dotací činí 116 milionů korun.

Ředitel SFŽP zmínil také nové dotační programy, které chce Modernizační fond nabídnout v příštím roce. Bude se jednat o podporu vodíkových technologií, modernizaci vlakových souprav, modernizaci veřejného osvětlení. Pokračovat bude i příjem dotací na prioritní oblasti – obnovitelné zdroje, teplárenství a ekologizaci těžkého průmyslu.

(dtr)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter