Skupina Solar Global chce jako první v České republice rozjet výrobu bezemisního „zeleného“ vodíku. Vedle první, již dříve oznámené výrobny v Napajedlech na Zlínsku firma chystá ještě dva větší projekty v Ovčárech u Kolína a Skoranově u Třemošnice.

Aktuální projekty na dnešní konferenci Solární energie a akumulace v ČR představil provozní ředitel Solar Global Zdeněk Tříska. Zmíněná firma chce být průkopníkem vodíkové energetiky v Česku – navzdory finanční nákladnosti a technologickým omezením.

Jak Tříska uvedl, účinnost elektrolyzérů se totiž pohybuje od 60 do 70 procent, účinnost palivových článků je sotva 50procentní. Náklady na realizaci tří zmíněných projektů včetně dvou 1000kW elektrolyzérů a jednoho 225kilowattového, dosahují 14 milionů eur.

Na druhé misce vah jsou výhody vodíku. Jeho možné využití je velmi široké. Může sloužit k pohonu aut a vlaků, k výrobě elektřiny a tepla a také jako náhrada zemního plynu v rozvodné síti. Do zemního plynu lze přidávat až 20 procent vodíku, ale v praxi to bude možné až po změně legislativy.

Výhradním zdrojem energie pro výrobu zeleného vodíku budou fotovoltaické elektrárny. Podle Zdeňka Třísky má Solar Global v plánu do konce roku 2023 postavit v Česku nové solární parky o výkonu 39 megawattů a spolu s nimi bateriová úložiště energie s kapacitou 11 MWh.

Mohlo by vás zajímat

První pilotní projekt v Napajedlech skupina Solar Global oznámila v prosinci loňského roku. Tehdy uzavřela smlouvu na nákup elektrolyzéru s německou společností H-Tec Systems. Společně s výrobou vodíku firma v Napajedlech na Zlínsku postaví plnicí stanici pro osobní auta a autobusy.

Tankování vodíku. Foto: Česká vodíková technologická platforma

Potřebnou energii pro výrobu vodíku dodá střešní fotovoltaická elektrárna o výkonu 600 kilowattů. „Vyrobený zelený vodík bude čerpací stanice ve městě Napajedla moci tankovat nejen do nákladních vozidel a autobusů, ale rovněž do osobních automobilů s ekologickým vodíkovým pohonem, jako je například Toyota Mirai nebo Hyundai Nexo,“ uvedl v prosinci k předpokládanému využití zeleného vodíku ředitel a vlastník skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.

Velká expanze ve fotovoltaice

Jak Ekonomický deník informoval loni v červnu, skupina Solar Global vydala emisi dluhopisů v objemu 250 milionů korun. Výnos z emise chce Skopalova firemní skupina použít na výstavbu fotovoltaik a bateriových úložišť v Česku i zahraničí. Jen na území České republiky chce postavit v nejbližších čtyřech letech fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu 40 až 80 megawattů. Další projekty v řádu desítek megawattů má ve Španělsku, Německu a Polsku.

Solar Global patřil mezi aktivní účastníky solárního boomu let 2009 a 2010. V té době stihl postavit 26 velkých solárních projektů, z toho polovinu prodal a druhou polovinu dodnes vlastní a spravuje. Později Skopalova firemní skupina přikoupila další solární parky. V roce 2017 postavila bateriové úložiště energie u obce Prakšice ve Zlínském kraji.

David Tramba