INZERCE

Paroplynová elektrárna skupiny SUAS ve Vřesové na Sokolovsku. Foto: Sokolovská uhelná

Sokolovská uhelná investuje 300 milionů do modernizace paroplynové elektrárny

Sokolovská uhelná investuje do modernizace své paroplynové elektrárny ve Vřesové u Sokolova 300 milionů korun. Jde o největší investici této společnosti v posledních pěti letech, cílem je snížit emise škodlivých látek.

Jak uvedla Sokolovská uhelná v oznámení na svém webu, do plynové turbíny implementuje technologické řešení od společnosti GE Gas Power, které sníží produkci emisí oxidů dusíku (NOx) ze současných 100 mg/m3 spalin na 30 mg/m3 spalin. Modernizací, plánovanou na rok 2023, také dojde k redukci využívání hnědého uhlí, které se dosud využívalo pro výrobu páry vstřikované do spalovacího systému. Výsledkem bude snížení emisí oxidu uhličitého až o 48 tisíc tun ročně.

Paroplynová elektrárna ve Vřesové je v provozu již 26 let. Po většinu této doby spalovala zplyňované hnědé uhlí z lomů na Sokolovsku. V reakci na skokový růst cen emisních povolenek rozhodlo vedení Sokolovské uhelné o přechodu na spalování zemního plynu, ke kterému došlo v září 2020.

„Současná energetika stojí na prahu rychlých změn. SUAS Group má ambici být po odklonu těžby uhlí své sesterské Sokolovské uhelné i nadále energetickým lídrem v regionu s přesahem do celé republiky. Součástí úspěchu jsou dlouhodobé investice do technologických zařízení a nastolování nových trendů, mezi které tato klíčová modernizace plynového systému elektrárny ve Vřesové patří,“ řekl k plánované modernizaci David Najvar, místopředseda představenstva SUAS Group odpovědný za oblast Clean energy.

Jak Ekonomický deník informoval loni v květnu, Sokolovská uhelná se připravuje na budoucnost v době pouhelné. Během nejbližších sedmi let chce firma postavit větrné a solární elektrárny o výkonu 235 megawattů. Zapojit se chce do byznysu okolo těžby a zpracování lithia a produkce velkých baterií. Další rozvojové projekty se týkají využití komunálního odpadu, strojírenství, dopravy či developerské výstavby. Tyto nové aktivity zastřešuje nová firemní skupina SUAS Group.

Vlastníkem 57 procent akcií Sokolovské uhelné a SUAS Group jsou dědicové Františka Štěpánka, který zemřel v březnu 2020. Správy Štěpánkova majetku se následně ujal jeho dlouholetý spolupracovník, právník Pavel Tomek. Funkci předsedy dozorčí rady převzal Jaroslav Rokos, který je s 43 procenty akcií druhým spoluvlastníkem Sokolovské uhelné.

(dtr)