Sněmovní sociální výbor doporučil přesuny peněz v návrhu rozpočtové kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) pro příští rok v objemu 410 milionů korun. Celkem jeho členové žádali změny zhruba za 13,5 miliardy korun, drtivou většinou neúspěšně. Rozpočet ministerstva s doporučenými úpravami dnes výbor podpořil.
Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo příští rok hospodařit s 637,2 miliardy korun. V porovnání s rozpočtem schváleným na letošní rok je částka asi o 45,6 miliardy korun vyšší.
Výbor podpořil dvě z desítky poslaneckých žádostí o změny návrhu rozpočtové kapitoly. Doporučil přesunout z dávek pomoci v hmotné nouzi 210 milionů korun na sociálně-právní ochranu dětí v obcích, jak prosazovala Jana Pastuchová (ANO). Většina členů výboru kývla také na návrh Romana Sklenáka (ČSSD) dát na dotace obcím na sociální práci 200 milionů korun na úkor dávek státní sociální podpory. S dalšími dvěma pozměňovacími návrhy – posílit investice v sociálních službách a aktivní politiku nezaměstnanosti koaliční poslanec ve výboru narazil. Požadavky nepodpořili ani členové za vládní hnutí ANO.
Výbor většinově odmítl všechny úpravy rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, jak je předložili opoziční poslanci. Například Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) chtěl dát o 800 milionů navíc na sociální služby, Lukáš Kolářík (Piráti) navrhoval posílit o miliardu položku pomoci v hmotné nouzi a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) požadovala přesunout 5,8 miliardy korun z pokrytí slev na jízdném pro seniory a studenty v kapitole ministerstva dopravy na uvažované zvýšení rodičovského příspěvku o 80.000 korun na 300.000 korun na dítě.
Nejvyšší částka z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí má jít příští rok na důchody. Úřad by měl na penze vydat 461,3 miliardy korun, ve schváleném rozpočtu na letošek na ně má o 37,1 miliardy korun méně.
Na státní sociální podporu chce ministerstvo podle vládního návrhu vynaložit přes 43,2 miliardy korun, na dávky nemocenského pojištění skoro 36,2 miliardy korun a na příspěvky postiženým lidem na péči 26,6 miliardy korun. Dalších 7,3 miliardy korun by se mělo vyčerpat na podpory v nezaměstnanosti a 6,6 miliardy korun na dávky pomoci v hmotné nouzi.
-čtk-