Smlouva na veřejné osvětlení v Praze neplatí. Rozhodl ÚOHS

Veřejné osvětlení v Praze. Ilustrační foto: www.wikimedia.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal platnost smlouvy, kterou koncem loňského roku uzavřela Praha se společností Trade Centre Praha na provoz veřejného osvětlení. Rozhodnutí zatím není ještě pravomocné.

Vítězem původního otevřeného tendru na zajišťování veřejného osvětlení byla jedna z firem ze skupiny Eltodo. Město s ní ale smlouvu neuzavřelo a v listopadu 2016 zadávací řízení bez náhrady zrušilo.

ÚOHS nyní vyhověl návrhu na zákaz plnění smlouvy. „Zadavatel uzavřel smlouvu, přestože běžela jedna z blokačních lhůt stanovených zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ uvedl Švanda s tím, že zákaz plnění byl uložen s odkladem účinnosti šest měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí. Rozhodnutí je dosud nepravomocné a může být proti němu podán rozklad.

Provoz pražského osvětlení provází potíže řadu let. Smlouva z roku 2008 skončila před několika lety a radní ji opakovaně prodlužovali bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun. Politici směřovali k otevřené miliardové soutěži, z níž měl vzejít trvalý správce světel. Připravovaný tendr z roku 2013 ale nakonec zrušili, mimo jiné kvůli výtkám ÚOHS.

Město chtělo původně smlouvu s Eltodo prodloužit, dokud nebude TCP schopná lampy obhospodařovat sama. Podle analýz by za služby mělo platit kolem 80 milionů Kč, nabídka firmy ale byla podle dřívějšího vyjádření radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) nad možnosti města.

Prozatím správu osvětlení do června zajišťuje PRE distribuce, která provozuje dispečink a odstraňuje poruchy. Od poloviny roku pak bude část služeb zajišťovat sama, takzvaně in-house, část zadá ve výběrovém řízení.

–čtk–