Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák byl obviněn společně s bývalým premiérem Robertem Ficem. Podle slovenských médií má má být rovněž zadržen a obviněn i advokát Marek Para, který zastupuje kontroverzní stíhané podnikatele Mariana Kočnera a Norberta Bödöra. Informoval o tom slovenský Denník N.

Slovenská Národní kriminální agentura dnes obvinila bývalého premiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka a právníka Marka Paru.

Detektivové zahájili operaci po celém Slovensku. Na sociální síti policie informuje, že v rámci těchto razií bylo obviněno několik osob.

„Národní kriminální agentura dnes na území Slovenské republiky provádí řadu akcí, v rámci kterých bylo obviněno několik osob, mimo jiné M.P., R.K. a R.F. Další informace poskytneme, až to procesní situace dovolí,“ dodala policie,“ dodává policie.

Screenshot postu slovenské Národní kriminální agentury. Foto: Jan Hrbáček

O zadržení Kaliňáka informoval Denník N s tím, že bývalý ministr vnitra byl spolu s expremiérem Robertem Ficem obviněn ze založení a zosnování zločinecké skupiny.

Fico však zadržen nebyl, protože k tomu je třeba souhlasu Národní rady.

Mohlo by vás zajímat

Podle Denníku N jsou oba obviněni také z trestného činu ohrožení daňového tajemství. Případ souvisí s případem Očistec. O případu psal Ekonomický deník například ZDE a ZDE.

Kauza Kiska

Robert Fico a Robert Kaliňák byli slovenskými médii zmiňováni v souvislosti s daňovou kauzou bývalého prezidenta Andreje Kisky. Nejméně tři svědci vypověděli o tom, jak se vrcholní vládní představitelé scházeli na Úřadu vlády nebo v policejním prostředí a probírali spisy z daňové kauzy bývalého prezidenta. Mělo se jednat o období na podzim roku 2017.

Podle slovenského serveru Aktuality.sk vypovídají o setkáních nejméně tři svědci – bývalý šéf Finanční správy František Imrecze, bývalý šéf daňové kriminálky Ľudovít Makó a bývalý policejní úředník Bernard Slobodník.

Na jednání na Úřadu vlády se měli dostavit také kontroverzní podnikatel Norbert Bödör a tehdejší policejní prezident Tibor Gašpar.

Makó na schůzce podrobně vysvětlil předem připravené schéma daňového deliktu Kiskovy společnosti KTAG.

„Tam to podrobně vysvětlil a popsal, což Roberta Fica jen utvrdilo v přesvědčení, že tato prezidentská kampaň nebyla financována v souladu se zákonem,“ vypověděl Imrecze.

Fico neměl v minulosti o schůzkách jasno, Kaliňák je popřel s tím, že žádné úkoly mimo svůj resort nerozdával.

Podle svědků se měl schůzky zúčastnit i bývalý ministr financí a nyní guvernér Národní banky Slovenska Peter Kažimír, který to však popřel.

Dokumenty z daňové kauzy, které měly být prostudovány na Úřadu vlády, nakonec unikly na veřejnost. Médiím byly rozeslány z anonymní adresy [email protected]. Policie v tomto případě obvinila Bödörova přítele Tomáše Rajeckého.

Ten mezitím přiznal, že dokumenty o případu Kiska obdržel z neznámého zdroje a nechal je v rámci svého aktivismu rozeslat médiím. Popírá však, že by se jednalo o trestný čin vyzrazení daňového tajemství.

Rajecký byl před časem vyslýchán policií na východním Slovensku jako podezřelý z operace zločinecké skupiny, která měla bývalého prezidenta Kisku zdiskreditovat.

S touto kauzou může souviset i současný případ Fica a Kaliňáka, kdy policie hovoří o obvinění z ohrožení daňového tajemství a zmiňuje i známou kauzu Očistec. Policie v něm vyšetřuje diskreditaci politických soupeřů včetně Kisky. Zatím však neupřesnila, z jakého činu Fica a Kaliňáka obvinila.

V kauze Očistec figurují jako oběti také ministr financí Igor Matovič a zvláštní státní zástupce Daniel Lipšic. V roce 2015 provedla NAKA razii v Matovičově společnosti Regionpress – 12. srpna si tam šla pro účetní záznamy. Podle Matoviče bylo v příkazu k prohlídce uvedeno, že si mají pořídit kopii, ale oni si vzali celý firemní server.

Advokát na zámečku i na prezidiu

Advokát Marek Para byl častým hostem na lovecké chatě v Čifárech, která byla odposlouchávána policií. Setkal se zde s Miroslavem Bödörem, Pavlem Gašparem a Robertem Ficem.

V minulosti bylo jeho jméno zmiňováno například v souvislosti s žalobcem Úřadu speciální prokuratury Vasilem Špirkem.

Státní zástupce byl v minulosti obviněn za údajné falšování protokolů. Stalo se tak v době, kdy Špirko chtěl vyšetřovat společnost B. A. Haus, ke které měl Robert Kaliňák blízko. Část akcií společnosti koupil od dnes již odsouzeného podvodníka Ladislava Bašternáka.

Špirko zjistil, že proti Kaliňákovi chce svědčit daňový podvodník Ľuboš Varga, kterého rovněž stíhal, a sepsal s ním trestní oznámení.

Národní protikorupční jednotka vedená Robertem Krajmerem ho tehdy obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V té době měl Para chodit na policejní ředitelství velmi často. Denník N již dříve informoval o jeho návštěvách u tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara a ředitele NAKA Petra Hraška.

Generální prokuratura Špirkovo obvinění ale opakovaně zrušila a žádné pochybení neshledala ani disciplinární komise.

„Později Vasil Špirko veřejně vystoupil a informoval o podání trestního oznámení na Kaliňáka a vrcholné policejní představitele pro podezření ze zvlášť závažného zločinu sabotáže. O osm měsíců později dospěla generální prokuratura k závěru, že k sabotáži nedošlo, a Špirkovo trestní oznámení zamítla. Samostatně bylo vyšetřováno, že měl být sledován a odposloucháván,“ napsal sever Aktuality.sk.

(hrb)