Poslední hnědouhelná elektrárna na Slovensku ukončila ve středu 20. prosince provoz. Elektrárna Nováky byla v provozu sedm desetiletí a svého času byla i nejvýkonnější elektrárnou na slovenském území, upozornil v tiskové zprávě vlastník elektrárny – společnost Slovenské elektrárne. Spolu s elektrárnou končí také těžba hnědého uhlí v okolí měst Prievidza a Nováky.
Poslední vlak s uhlím přijel do elektrárny v neděli 17. prosince. Končí tím 70letá historie těžby a energetického využití uhlí v regionu. První blok Elektrárny Nováky totiž zahájil provoz v roce 1953. Po dokončení novější elektrárny B v roce 1976 zrostl její celkový instalovaný výkon na 618,8 megawattu. Jenže krátce poté ji začaly nahrazovat ekologicky a ekonomicky vhodnější jaderné bloky.
Slovenské elektrárne tak začaly výkon elektrárny postupně omezovat a odstavovat některé bloky. V poslední fázi měla novácká elektrárna výkon 266 megawattů a tvořily jej dva 110megawattové bloky a dvě menší turbíny ve starší elektrárně A, která fungovala hlavně jako zdroj tepla pro Prievidzu a Nováky. V této roli ji nahradí nové zdroje na zemní plyn a biomasu.
Provoz uhelných dolů a elektrárny Nováky byl v letech před energetickou krizí silně ztrátový, stát na jejich dotování vynakládal okolo 100 milionů eur ročně. O zastavení podpory, a tedy o ukončení těžby a spalování uhlí, rozhodla vláda Petra Pellegriniho již v roce 2018. Podle původního plánu měla elektrárna ukončit loni, s ohledem na energetickou krizi získala o rok navíc.
Na Slovensku tak zbývá v provozu poslední uhelná elektrárna – Vojany na východě země. Tento zdroj spaluje dovezené černé uhlí spolu s biomasou. Vzhledem k ekonomické nevýhodnosti je však provozován jen v omezeném rozsahu jako záložní zdroj. Jak v listopadu napsal deník SME, Slovenské elektrárne definitivně odstaví vojanskou elektrárnu v první polovině příštího roku.
Slovensko se tak brzy zařadí do klubu evropských zemí, které už odstavily z provozu všechny uhelné bloky. V minulých letech tak učinili v Belgii, Švédsku, Rakousku a Portugalsku. Země si to může dovolit i díky spuštění třetího bloku jaderné elektrárny Mochovce do plného provozu; čtvrtý blok má zahájit provoz v příštím roce. Slovensko tak získá nových 940 megawattů výkonu v nízkoemisních zdrojích.
Jak uvádí informační web Electricity Maps, v listopadu vyrobili na Slovensku 64,2 procenta elektřiny z jaderné energie a 16,5 procenta ve vodních elektrárnách. Příspěvek uhelných elektráren byl omezený, vyrobily pouze 3,4 procenta z celkového množství elektřiny.
(dtr)