Švédsko vnímáme především skrze hokejovou optiku a tak může být poněkud překvapivé zjistit, že Stockholm je jedním ze světových technologických lídrů a obdobou kalifornského Silicon Valley.

Nepříliš známým faktem je, že ve světovém měřítku je Švédsko druhým nejprofitabilnějším technologickým centrem v přepočtu na obyvatele. Jak vyplývá z nedávné zprávy obchodníka s cennými papíry, společnosti Atomico, na milion obyvatel produkují kalifornské technologické společnosti 8,1 miliardy dolarů, a Švédsku s 6,3 miliardy patří již zmiňovaná druhá pozice.

Od Skype k Minecraftu

Švédský technologický průmysl stojí za celou řadou globálních služeb a je poměrně velká šance, že některou z nich na svém počítači či telefonu využíváte i vy.

Nordickým původem se může pochlubit pravděpodobně nejznámější program pro internetovou telefonii (VoIP), videohovory a Instant messaging, tedy Skype. Švédsko-dánský tandem autorů Niklas Zennström a Janus Friis představil Skype v roce 2003, o dva roky ho zakoupil eBay a následně přešel do stáje Microsoftu. Dodejme, že Zennström a Friis mají na svědomí mimo jiné i program pro sdílení souborů Kazaa.

Jako švédský startup vznikla v roce 2008 hudební služba Spotify, v současnosti zaměstnávající více než 1500 lidí. Po celém světě její služby využívá 75 miliónů uživatelů.

Celosvětovým fenoménem se stala i počítačová hra Minecraft, vyvíjená švédskou herní společností Mojang. A ačkoli v současné době hru i studio koupil Microsoft, vývojové centrum stále sídlí ve Stockholmu.  Z dalších můžeme jmenovat veleúspěšnou hru Candy Crush či oblíbený program uTorrent.

Malá země v globálním světě

S méně než deseti milióny obyvatel se Švédsko řadí mezi menší evropské státy a je vcelku srovnatelné například s Českou republikou. Můžeme si tedy klást otázku, proč se právě tomuto severskému státu daří v technologické oblasti?

„Myslíme od začátku v globálním měřítku,“ řekl britskému The Telegaph Niklas Zennström a dodal, že důvodem je především nedostatečná velikost domácího trhu. Základní kameny technologického rozvoje je ale třeba hledat ve vládní podpoře a masivních investicích do technologické infrastruktury, a to již od počátku devadesátých let. Tato podpora mimo jiné zahrnovala i investice do výstavby sítí vysokorychlostního internetu či daňových úlev na nákup výpočetní techniky.

K podobnému kroku se schyluje i v České republice, kde má být na podporu vysokorychlostních sítí přerozděleno 14 miliard z Evropských fondů

I díky takové dlouhodobé podpoře technologií je ve Švédsku 94 procent obyvatel připojených k internetu, což tuto zemi staví na čtvrté místo v celosvětovém žebříčku. Mimo jiné to i znamená, že téměř každý Švéd je počítačově gramotný.

-uti-