INZERCE

Stavba plynovodu Baltic Pipe. Foto: Baltic Pipe

Skupina ORLEN zvýšila objem plynu v Baltic Pipe o třetinu. O miliardu krychlových metrů

Polská Skupina ORLEN zvýšila objem plynu z vlastní produkce v Norsku o více než 30 procent. Ročně to znamená další miliardu metrů krychlových plynu. Plyn z norských polí provozovaných společností PGNiG Upstream Norway již nyní pokrývá přibližně polovinu celkové kapacity plynovodu Baltic Pipe, který si rezervovala společnost ORLEN.

Zvýšení objemu vlastního plynu dodávaného do Polska je výsledkem akvizice společnosti KUFPEC Norway a přesměrování veškeré její produkce plynu do země od 1. dubna.

„Norský kontinentální šelf je pro nás klíčovým trhem z hlediska získávání plynu, který je nezbytný pro správné fungování a rozvoj národního hospodářství a pro uspokojování potřeb našich zákazníků. Účinně usilujeme o to, aby co nejvíce surovin zasílaných do Polska z Norska pocházelo z naší vlastní produkce, jak dokládá akvizice společnosti KUFPEC Norway, která nám umožnila zvýšit množství plynu těženého společností na norském kontinentálním šelfu o více než jednu miliardu metrů krychlových ročně. Od 1. dubna letošního roku je veškerý dodatečný plyn veden do Polska, což posiluje energetickou bezpečnost zákazníků a zároveň umožňuje skupině dále optimalizovat náklady na získávání suroviny,“ uvedl úřadující předseda představenstva ORLENu Witold Literacki.

V důsledku akvizice společnosti KUFPEC Norway získala společnost PGNiG Upstream Norway ze skupiny ORLEN (PUN) kontrolu nad podíly v 5 výrobních oblastech: Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne a Utgard. PUN již byla akcionářem ve všech těchto oblastech, což se promítlo do dalších provozních a finančních synergií.

Pokud jde o produkci plynu, akvizice společnosti KUFPEC Norway umožnila skupině ORLEN zvýšit objem plynu vyrobeného skupinou ORLEN v Norsku o 1 miliardu metrů krychlových na 4 miliardy metrů krychlových ročně.

Jedná se o důležitý krok směrem ke strategickému cíli společnosti vytěžit více než 6 miliard metrů krychlových plynu na norském kontinentálním šelfu ročně v roce 2030.

Vytěžená surovina je do Polska dopravována plynovodem Baltic Pipe, ve kterém má skupina ORLEN rezervovanou kapacitu pro přepravu něco málo přes 8 miliard metrů krychlových. ročně. Převod dodatečných objemů z akvizice společnosti KUFPEC Norway na Baltic Pipe znamená, že produkce společnosti PGNiG Upstream Norway může v průměru za rok představovat přibližně polovinu plynu dováženého společností ORLEN z Norska s využitím maximální rezervované kapacity Baltic Pipe.

Baltic Pipe je plynovod mezi Europipe II (který prochází Severním mořem mezi Norskem a Německem) a Polskem. Jedná se o strategický infrastrukturní projekt, jehož cílem bylo vytvořit nový evropský koridor pro zásobování plynem.

Baltic Pipe přepravuje zemní plyn ze Severního moře do Polska přes Dánsko rychlostí až 10 miliard metrů krychlových ročně. Projekt byl vypracován dánským provozovatelem plynárenské a elektroenergetické přepravní soustavy Energinet a polským provozovatelem plynárenské přepravní soustavy Gaz-System. Projekt byl uznán jako projekt společného zájmu Evropské unie.

Baltic Pipe byl oficiálně uveden do provozu 27. září 2022, den poté, co série dosud nevysvětlených výbuchů 26. září 2022 vyřadila z provozu plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 z Ruska do Německa.

(nik)