Pátek, 20. května, 2022

Skupina Energo-pro se rozroste o dvě velké hydroelektrárny v Turecku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Česká firemní skupina Energo-pro se v blízké době výrazně zvětší. Převezme od jiných firem z mateřské skupiny DK Holding Investments (DKHI) byznysmena Jaromíra Tesaře dvě velké hydroelektrárny Alpaslan 2 a Karakurt. Kupní cena za obě elektrárny byla stanovena na 365 milionů eur (9,3 miliardy korun).

Jak dále oznámilo Energo-pro v rámci informační povinnosti (má totiž veřejně obchodovatelné dluhopisy na burzách v zahraničí), platba bude vypořádána na bezhotovostní bázi započtením vůči pohledávkám za DKHI. Reálnou tržní hodnotu společností Alpaslan 2 a Karakurt určil nezávislý znalecký posudek firmy PricewaterhouseCoopers Česká republika.

„Tato transakce představuje důležitý krok při realizaci naší strategie, kterou jsme pravidelně sdělovali trhu. Velké vodní elektrárny Alpaslan 2 a Karakurt jsou již dokončené a úspěšně provozované naší mateřskou společností DKHI. Jejich začlenění do skupiny Energo-pro zvýší objem výroby zelené elektřiny, ale také tržby a zisk EBITDA. Očekáváme, že tato aktiva budou mít pozitivní dopad na naši čistou finanční páku,“ uvedl generální ředitel Energo-pro Petr Milev.

Budova elektrárny Alpaslan 2 na východě Turecka. Zdroj: tisková zpráva spol. Energo-pro

Hydroelektrárna Alpaslan 2 se nachází na řece Murat v provincii Mus na východě Turecka. Její výstavbu Tesařova skupina DKHI dokončila loni v srpnu. Zahrnuje čtyři Francisovy turbíny a generátory s celkovým instalovaným výkonem 280 megawattů (MW). Až do konce roku 2030 může vyrobenou elektřinu prodávat za zvýhodněnou výkupní cenu na základě mechanismu podpory obnovitelných zdrojů energie v Tureecku (tzv. YEKDEM).

Druhá vodní elektrárna Karakurt se nachází na řece Aras v provincii Kars v severovýchodní části Turecka. Stavba přehrady byla dokončeno v lednu 2020, v povozu je od října. Nacházejí se zde tři Francisovy turbíny a generátory s výkonem 97 MW. Také Karakurt bude prodávat celou svou produkci za fixní cenu 73 dolarů za MWh, navýšenou o bonus 23 dolarů za využití zařízení vyrobených v Turecku.

Skupina Energo-pro zatím vlastní hydroelektrárny v Gruzii (487 MW), Bulharsku (166 MW) a Turecku (93 MW). Druhým oborem podnikání je provozování rozvodné sítě v Gruzii a v severovýchodní části Bulharska. Letos Energo-pro významně navýšilo ziskovost. Čistý zisk za první pololetí stoupl na 55,3 milionu eur, zatímco loni v pololetí to byla ztráta 2,6 milionu eur. Skupinu DKHI nicméně tíží poměrně vysoké zadlužení dosahující 1 miliardy eur.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter