INZERCE

Bulharsko - ilustrační foto z centra Sofie. Foto: David Tramba

Skupina ČEZ se stáhla z dalšího balkánského trhu. Prodej bulharských aktiv je vypořádán

Téměř pět let se ČEZ snažil prodat své bulharské dceřiné společnosti. Dlouhý a zmatečný odchod z balkánské země se konečně podařil. Dnes došlo k vypořádání prodeje bulharských podniků mezi Skupinou ČEZ a společností Eurohold, která za převzaté firmy zaplatila 335 milionů eur (8,6 miliardy korun).

Nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností, jmenovitě CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Novým vlastníkem se stala místní firemní skupina Eurohold, která nakonec s jistými obtížemi nashromáždila peníze na zaplacení kupní ceny.

Еurohold financoval akvizici dceřiných společností Skupiny ČEZ v Bulharsku prostřednictvím veřejné nabídky nových akcií, vstupem nového investora a půjčkami. Konkrétně se jedná o investici společnosti Metric Capital Partners a syndikovaný úvěr od konsorcia vedeného bankou J.P. Morgan. Jedním z účastníků konsorcia byla Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). „Eurohold se chce v budoucnu zaměřit na dva hlavní sektory – pojišťovnictví a energetiku,“ uvedl Assen Christov, předseda dozorčí rady Eurohold Bulgaria.

ČEZ se na prodeji svých bulharských dceřiných firem dohodl se společností Eurohold v červnu 2019 – poté, co skončilo krachem jednání s prvním vybraným kupcem. Transakci následně zkomplikoval bulharský antimonopolní úřad, který na první pokus v říjnu 2019 odmítl změnu vlastníka schválit. Až poté, co správní soud jeho rozhodnutí zrušil, vydal úřad kladné stanovisko.

Na viděnou u arbitrážního soudu

Na počátku letošního roku transakci schválila také Komise pro energetickou a vodní regulaci (KEVR). „Prodejní proces byl náročný, ale nakonec úspěšný. Vypořádání prodeje nemá žádný dopad na nezávisle běžící mezinárodní investiční arbitráž vůči bulharskému státu. Pro společnost ČEZ a její akcionáře tudíž představuje arbitrážní nárok dodatečný potenciální výnos,“ uvedl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

ČEZ se totiž brání proti dlouhodobému poškozování svých práv bulharskými úřady. Vyvolal proti Bulharsku Mezinárodní investiční arbitráž. Proces postoupil v březnu letošního roku do další fáze. Arbitrážní tribunál ve Washingtonu potvrdil oprávněnost vedení mezinárodní arbitráže v rámci příslušné jurisdikce. Počátkem července ČEZ podal vyjádření ve věci, včetně (zatím neveřejného) vyčíslení arbitrážního nároku.

Společnost ČEZ vstoupila na bulharský trh v roce 2004 koupí dvoutřetinového podílu ve třech distribučních společnostech. Převzala je v lednu 2005, dva roky později je transformovala do jedné obchodní (CEZ Elektro Bulgaria) a jedné distribuční (CEZ Razpredelenie) společnosti. Větším „průšvihem“ byla až pozdější akvizice uhelné elektrárny TEC Varna, kterou ČEZ prodal s vysokou ztrátou před čtyřmi roky.

Kupující společnost Eurohold Bulgaria zatím v energetice nepodniká, zaměřuje se na oblasti pojištění, leasingu, prodeje automobilů, správy aktiv a investičních služeb. Její akcie jsou veřejně obchodované na sofijské a varšavské burze. Hlavními akcionáři a topmanažery skupiny Eurohold jsou Assen Christov, Kiril Bošov a Velislav Christov.

David Tramba