Úterý, 30. listopadu, 2021

Eurohold stále shání peníze, aby zaplatil Skupině ČEZ. Prodloužil úpis akcií a prodává firmy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Odchod české energetické skupiny ČEZ z bulharského trhu se komplikuje. Holding Eurohold stále ještě nesehnal peníze na zaplacení kupní ceny. Eurohold prodloužil veřejný úpis svých akcií o dva týdny – do 7. července. ČEZ přitom počítal, že na přelomu června a července by se prodej firem mohl vypořádat.

Jak Ekonomický deník uvedl na počátku března, Eurohold se rozhodl upsat na burze až 79 milionů nových akcií za cenu 2,5 leva za kus. Cílem je získat kapitál v objemu zhruba 100 milionů eur a pokrýt jím třetinu kupní ceny za bulharské energetické podniky, které Eurohold kupuje od Skupiny ČEZ.

Veřejná nabídka akcií odstartovala 9. června. „Vzhledem k potvrzené účasti globálních investičních fondů v navyšování kapitálu a požadavku na dodatečný čas na zpracování a vypořádání transakce se manažerský tým Euroholdu rozhodl prodloužit termín pro úpis nových akcií o dalších osm pracovních dnů,“ uvádí se v prohlášení Euroholdu pro média.

Dohodnutá kupní cena dosahuje 335 milionů eur (8,5 miliardy korun). Pokud bude chtít nový vlastník vykoupit také třetinové podíly menšinových akcionářů v CEZ Razpredelenie a CEZ Electro Bulgaria, náklady rázem stoupnou na 500 milionů eur. Pomocnou ruku nabídla Evropská banka pro obnovu a rozvoj, která před třemi týdny poskytla Euroholdu půjčku 60 milionů eur na pět let. Eurohold navíc odprodává své vedlejší aktivity. Například v pondělí oznámil prodej dealerství a autosalonů značek Renault, Dacia a Nissan.

Vedení ČEZ věří, že se transakci podaří v blízké době dokončit. „V současnosti se finalizují poslední kroky ze strany Euroholdu ohledně financování. Closing očekáváme v průběhu léta,“ odpověděla Alice Horáková z tiskového oddělení Skupiny ČEZ.

ČEZ se z bulharského trhu stahuje, protože zde dlouhodobě čelil nepříznivému prostředí pro podnikání. Cenová regulace je zde nastavena tak, že podnikání v oboru distribuce a prodeje elektřiny přináší jen minimální zisk. Prodej se týká rozvodné sítě CEZ Razpredelenie (západní část země včetně Sofie), dodavatele elektřiny CEZ Electro Bulgaria a čtyř dalších firem. První kupec Inercom měl hluboko do kapsy, ale také druhý zájemce čelí potížím nashromáždit potřebný balík peněz.

Hlavní manažeři a akcionáři Euroholdu Assen Christov a Kiril Bošov při oznamování obchodu s ČEZem v květnu 2019. Foto: David Tramba

Jenže ani po dvou letech od podpisu smlouvy není transakce vypořádána. Nejprve její dokončení oddálil bulharský antimonopolní úřad, který v říjnu 2019 odmítl změnu vlastníka energetických firem schválit. Až po úspěšném odvolání účastníků transakce k soudu změnil názor a v loňském říjnu vydal kladné rozhodnutí. Komise pro energetickou a vodní regulaci svůj souhlas s převodem vlastnictví vydala v polovině ledna. Nyní už prodej „vázne“ pouze na úhradě kupní ceny.

Hlavními akcionáři a topmanažery skupiny Eurohold jsou Assen Christov, Kiril Bošov a Velislav Christov. Zásadním oborem podnikání Euroholdu je zatím pojišťovnictví, kde se skupina Euroins zaměřuje hlavně na pojišťování vozidel a odpovědnosti řidičů. Další divize Euroholdu se zabývají obchodováním na burze, prodejem aut a leasingovým financováním.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter