INZERCE

Ředitelka Světové jaderné asociace Sama Bilbao y León summitu OSN o změně klimatu COP28. Foto: Světové jaderné asociace

Skupina ČEZ i Slovenské elektrárne se připojily k výzvě o zvýšení výrobní kapacity jaderných elektráren na trojnásobek

Sto dvacet energetických společností podpořilo v rámci summitu OSN o změně klimatu COP28, který se koná v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, iniciativu k nulové spotřebě Net Zero Nuclear Industry Pledge. Mezi nimi jsou i česká skupina ČEZ a Slovenské elektrárne, provozovatelé jaderných reaktorů. Iniciativa Net Zero Nuclear Industry Pledge se zavázala k cíli zvýšit do roku 2050 kapacitu jaderných elektráren alespoň na trojnásobek. Společnosti, které se k závazku přihlásily, působí ve více než 140 zemích a zavázaly se podporovat rozsáhlé rozšíření jaderné energetiky stejně jako vlády 24 zemí, které podpořily deklaraci s podobným cílem do roku 2050.

Mezi hlavní prvky prohlášení patří společné úsilí o dosažení cíle ztrojnásobit do roku 2050 kapacitu jaderné energie na celém světě a výzva akcionářům mezinárodních finančních institucí, aby podporovali začlenění jaderné energie do politiky poskytování úvěrů v oblasti energetiky.

Mezi schvalující země patří Spojené státy, Bulharsko, Kanada, Česká republika, Finsko, Francie, Ghana, Maďarsko, Japonsko, Korejská republika, Moldavsko, Mongolsko, Maroko, Nizozemsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Ukrajina, Spojené arabské emiráty a Spojené království.

Printscreen části signatářů iniciativy Net Zero Nuclear Industry Pledge. Foto: Jan Hrbáček

Úplné znění prohlášení je k přečtení ZDE. Seznam signatářů z oblasti energetiky je pak k dispozici ZDE.

Podle prohlášení iniciativy Net Zero Nuclear Industry Pledge je výroba jaderné energie druhým největším samostatným zdrojem čisté nízkouhlíkové elektřiny a největším zdrojem čisté nízkouhlíkové elektřiny v zemích OECD. Od roku 2000 dodává jaderná energetika v průměru 2 500 TWh elektřiny ročně a jaderné reaktory celosvětově dodávají přibližně 10 procent světové elektřiny a přibližně čtvrtinu veškeré čisté nízkouhlíkové elektřiny.

Vzhledem k tomu, že se podle Mezinárodní energetické agentury očekává, že poptávka po elektřině do roku 2050 výrazně vzroste, společnosti, které se k iniciativě připojily, souhlasí s tím, že by měly být uznány všechny dostupné nízkoemisní technologie, včetně jaderné, a že by se měly aktivně podporovat v zájmu dosažení udržitelného hospodářského rozvoje a odvrácení ničivých důsledků nekontrolované změny klimatu. Odkazují se na prohlášení vydané Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a jejími členskými státy na 28. zasedání konference smluvních stran (COP28) Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), které hostila vláda Spojených arabských emirátů.

Uznávajíce, že vlády mohou svými rozhodnutími na COP28 a prostřednictvím svých vnitrostátních politik vytvořit příznivé politické prostředí, které podpoří větší přínos jaderné energie ke zmírnění změny klimatu.

Iniciativa míní, že zajištěním přístupu k financování výroby elektrické energie v jaderných zdrojích na stejné úrovni jako u ostatních čistých zdrojů energie mohou vlády umožnit zavádění jaderných kapacit v celosvětovém měřítku.

Společnosti, které se k závazku přihlásily, působí ve více než 140 zemích a zavázaly se podporovat rozsáhlé rozšíření jaderné energetiky stejně jako vlády 24 zemí, které podpořily deklaraci s podobným cílem do roku 2050.

„Nic menšího než tento ambiciózní, ale dosažitelný cíl nebude stačit k tomu, aby jaderná energie přispěla v takovém rozsahu, jaký je nezbytný k dosažení udržitelného hospodářského rozvoje, a k odvrácení ničivých důsledků nekontrolované změny klimatu,“ uvedla generální ředitelka Světové jaderné asociace, která zastupuje jaderný průmysl po celém světě, Sama Bilbao y León.

Iniciativa Net Zero Nuclear Industry Pledge dále konstatovala, že kapacita jaderné energie musí růst rychleji, než roste celosvětová poptávka po elektřině. Kapacita by se měla do roku 2050 nejméně ztrojnásobit, aby pomohla dosáhnout cílů dekarbonizace a větší energetické odolnosti a bezpečnosti zavazují se k mobilizaci a/nebo podpoře investic do jaderné energie, a to i prostřednictvím inovativních mechanismů financování bude spolupracovat s „vládami, regulačními orgány a dalšími zúčastněnými stranami na maximalizaci přínosu stávajících provozovaných jaderných elektráren a na urychlení tempa zavádění nových jaderných elektráren bezpečným, odpovědným a zabezpečeným způsobem“.

„Nyní je čas pokročit: proměňme ambice v pragmatické politiky, dobré úmysly v dostupné financování a termíny v včasné a rozpočtové realizace nových projektů v oblasti jaderné energie,“ doplnila uvedla generální ředitelka Světové jaderné asociace Sama Bilbao y León.

„V oblasti jaderné energie došlo k zásadní změně, přináší nejen bezuhlíkovou energii, ale také vysokou spolehlivost, pracovní místa a energetickou bezpečnost… …Jaderná energie je jednou z oblastí, na které se v USA shodují obě strany,“ řekla prezidentka a generální ředitelka Nuclear Energy Institute v USA Maria Korsnick.

Zástupci části společností, které se na summitu COP28 přihlásily k závazku Net Zero Nuclear Industry Pledge. Foto: Světová jaderná asociace

Doplnila ale, že navzdory současnému pozitivnímu prostředí pro jadernou energetiku „to neznamená, že to bude snadné“, s výzvami v oblastech, jako je zajištění dodavatelských řetězců a pracovních sil pro rozšíření, „ale vše je proveditelné, pokud budeme všichni spolupracovat“.

„V posledních třech letech došlo k pozoruhodnému pokroku díky dynamice, která se odehrává po celém světě, pokud jde o jeho pragmatické uznání, že jde o matematiku, fyziku, ne o nějakou teologii… …chápeme, že zdvojnásobení nebo ztrojnásobení množství vyrobené čisté elektřiny bude velmi významnou výzvou,“ přidal se John Gorman z Kanadské jaderné asociace.

„COP28 je pro jadernou energetiku významnou událostí. Poprvé po desetiletích spojily členské státy své síly, aby zdůraznily potřebu jaderné energie jako čistého zdroje energie schopného zajistit bezpečnost dodávek. Tato výzva ke ztrojnásobení globální jaderné kapacity jde ruku v ruce s cílem 150 GW jaderné kapacity v EU do roku 2050, který v květnu stanovila Jaderná aliance,“ uvedl generální ředitel nucleareurope Yves Desbazeille.

„Jaderná energetika je pro nás velkým přínosem. Tento závazek průmyslu ukazuje, že je připraven budovat jadernou energii v takovém rozsahu a takovým tempem, aby bylo dosaženo nulové čisté spotřeby a zajištěny budoucí energetické systémy. Vlády se zavázaly k posílení jaderné energetiky a my jsme připraveni pomoci dosáhnout tohoto zásadního cíle… …Těším se, až se v novém roce seznámíme s plánem Spojeného království na ztrojnásobení kapacity v rámci plánu jaderné energetiky,“ podotkl výkonný ředitel britské Asociace jaderného průmyslu Tom Greatrex.

Akihito Uetake, vrchní výkonný ředitel Japonského atomového průmyslového fóra, uvedl, že „upřímný závazek k bezpečnosti tvoří základ pro oživení jaderné energetiky v Japonsku a také ve světě“ v posledních letech. Doplnil, že Japonsko „usiluje o výstavbu nových inovativních reaktorů, včetně pokročilých velkých lehkovodních reaktorů, reaktorů SMR, rychlých reaktorů chlazených sodíkem, vysokoteplotních reaktorů chlazených plynem a fúzních reaktorů. Tyto aktivity budou probíhat v úzké spolupráci s mnoha zeměmi a já pevně věřím, že to významně přispěje ke ztrojnásobení světové kapacity jaderné energie.“

COP28 – což je zkratka pro 28. konferenci smluvních stran původní Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu z roku 1992 – se koná v Dubaji ve Spojených arabských emirátech od 30. listopadu do 12. prosince. Zúčastní se jí zástupci téměř 200 vlád a jejím cílem je pokračovat v úsilí o omezení globálního nárůstu teplot na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni.