Francouzská společnost Orano podepsala smlouvu s elektrárenskou společností ČEZ týkající se obohacování uranu. Obohacený uran bude využíván v Jaderné elektrárně Dukovany. K podpisu smlouvy došlo dnes během cesty prezidenta Francouzské republiky Emmanuela Macrona do České republiky, jejímž cílem je posílení bilaterální spolupráce – zejména v oblasti jaderné energetiky.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž připomněl, že koncem roku 2023 došlo k podpisu smlouvy na obohacování uranu pro Jadernou elektrárnu Temelín. Jedná se tak o druhý kontrakt mezi společnostmi ČEZ a Orano. Zatímco v případě Temelína je spolupráce již dlouhodobá, v případě Jaderné elektrárny Dukovany jde o novou spolupráci.

„Zajištění západního poskytovatele služeb obohacování uranu pro Dukovany je nejen důležitým krokem pro českou energetiku, ale i pro celou Českou republiku. Významně se tím dále posiluje energetická bezpečnost,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

„Jsme rádi, že můžeme prodloužit dlouhodobou spolupráci se svým osvědčeným zákazníkem, společností ČEZ. Tato smlouva je obnoveným a pevným důkazem důvěry tohoto českého zákazníka v know-how a spolehlivost společnosti Orano,“ prohlásil generální ředitel Orano Nicolas Maes.

Mohlo by vás zajímat

Již dříve ČEZ zařídil odklon od dodávek palivových souborů z Ruska. Nejprve se to povedlo v případě Jaderné elektrárny Temelín, kde podle smlouvy podepsané v červnu 2022 budou od konce roku 2024 palivo dodávat společnosti Westinghouse a Framatome. Loni v březnu následoval podpis smlouvy s Westinghousem, týkající se paliva pro Jadernou elektrárnu Dukovany.

Nové pohonné tyče pro Dukovany

Strojírenská společnost Škoda JS získala od mateřské skupiny ČEZ zakázku za více než jednu miliardu korun. Během let 2025 až 2028 dodá nové sady pohonů regulačních kazet pro jadernou elektrárnu Dukovany. Jedná se o díly horního bloku reaktoru, které zajišťují jeho stabilní výkon, případně umožňující regulaci.

Jak dále uvedl mluvčí Škody JS Karel Samec, plzeňská firma zakázku získala na základě vítězství ve veřejné soutěži. Uzavřená smlouva včetně opce se týká celkem 98 těchto strojírenských sestav. Ze strany plzeňské firmy nejde o první dodávku. Do Dukovany už Škoda JS v minulosti dodala 116 kusů zařízení tohoto typu.

„Pohony regulačních prvků určené pro systém kontroly a řízení reaktoru VVER-440 patří mezi naši důležitou sériovou produkci. Mimo Dukovany je dodáváme i do několik ukrajinských elektráren. Momentálně je připravena k expedici jejich sada do Rovenské jaderné elektrárny,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Škody JS František Krček.

ŠKODA JS vznikla v roce 1956 a dnes patří mezi významné evropské inženýringové a výrobní společností se zaměřením na výstavbu a servis jaderných elektráren. V minulosti vyrobila a dodala 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER-440 a tři reaktory typu VVER-1000. Od roku 2004 Škodu JS vlastnil ruský strojírenský podnik OMZ, což byl s přibývajícími sankcemi proti Rusku stále větší problém. Řešením byl prodej firmy, v červnu 2022 jadernou Škodovku koupil ČEZ.

(dtr)