Senát schválil vládní návrh novely energetického zákona, který míří hlavně na nepoctivé prodejce elektřiny a plynu. Tedy na takzvané energošmejdy. Novelu bude muset znovu posoudit poslanecká sněmovna, protože senátoři v návrhu provedli několik dílčích změn. Ty se týkají hlavně posílení práv spotřebitelů energie.
Příslušné změny navrhla skupina senátorů vedených předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Jak Vystrčil uvedl ve svém vystoupení, senátorské úpravy sjednocují pravidla pro vydávání licencí pro zprostředkovatele (zmizela výjimka pro dceřiné firmy dodavatelů). Dodavatel bude mít nově povinnost oznámit zákazníkům adresně každé zvýšení ceny elektřiny nebo plynu. Stejně tak bude povinen na dotaz zákazníka uvést datum, kdy končí smlouva na dobu určitou.
Výslednou podobu zákona podpořil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Po bouřlivější diskusi minulý týden v senátu, kdy jsme se vymezili vůči senátním návrhům, předloženým na poslední chvíli, jsme našli řešení. Po týdenním vyjednávání máme shodu na drobných úpravách energetického zákona, který skoncuje s energošmejdy,“ uvedl Havlíček.
Naopak nespokojenost se ozývá z prostředí energetiky, kde někteří považují senátní úpravy za populistické a kontraproduktivní. „Existuje reálná obava, že nový požadavek adresného a prokazatelného doručování oznámení o zvýšení ceny dodávky nebo jiných smluvních podmínek povede k nutnosti zasílat doporučenou poštou do vlastních rukou, což bude v dnešní době elektronické komunikace a zákaznických aplikací krok zpět, který se všem prodraží a zákazníky nepotěší nutností chodit pro zásilky na poštu,“ uvedl pod podmínkou anonymity zdroj blízký vedení jedné energetické skupiny.
Nejvíc času senátoři strávili emotivní a nepříliš plodnou debatou o regulaci trhu propanbutanových lahví. Stejné téma se živě diskutovalo již v poslanecké sněmovně. Nakonec však senátoři neschválili ani jeden z předložených pozměňovacích návrhů na téma lahve, jejichž předkladateli byli Marek Hilšer a Jiří Vosecký.
Novela POZE prošla už před týdnem
Již o týden dříve – ve středu 18. srpna – senátoři schválili novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE). Také zde provedli několik úprav. Fakticky se vrátili k dohodnutému kompromisu, podle kterého bude limit ziskovosti (měřený vnitřním výnosovým procentem – IRR) pro všechny obnovitelné zdroje energie v rozmezí 8,4 až 10,6 procenta. Konkrétní výši pro jednotlivé zdroje by pak určovala vláda.
Současně dál platí návrh na zavedení dodatečného odvodu pro solární elektrárny z let 2009 (10 procent tržeb) a 2010 (ve výši 20 procent z tržeb místo současných 10), který se do zákona dostal během třetího čtení ve sněmovně. Senát podpořil ještě jednu úpravu, která se týká zavedení aukcí pro nové solární elektrárny. Ty byly ve sněmovní verzi z aukcí vyloučeny.
Senátoři tak napravili situaci, která nastala po zmatečném hlasování ve sněmovně v půlce července. Jeho výsledek – zvýšení solárního odvodu spolu s nízkým limitem IRR – by byl pro mnohé podnikatele v oboru fotovoltaiky likvidační. Poslanecké sněmovna by se novele zákona POZE měla znovu věnovat v polovině září.
Schválené úpravy si pochvaluje například Solární asociace. „Podpora senátu v zavedení intervalu je rozumný krok, který může zamezit likvidační variantě pro mnohé provozovatele fotovoltaických elektráren. Pomohli odvrátit nejhorší katastrofu, která se na celý solární sektor valila,“ uvedla výkonná ředitelka Solární asociace Veronika Šilhová.
David Tramba