INZERCE

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu, během debaty k zákonu POZE. Zdroj: tisková zpráva Svazu moderní energetiky

Havlíček podpořil sněmovní kompromis: vyšší sazbu ziskovosti výměnou za solární daň

Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Karlem Havlíčkem ustupuje od razantního řezu do ziskovosti solárních elektráren. V poslanecké sněmovně se chystá kompromisní řešení: limit výnosnosti fotovoltaik se zvýší z 6,3 na 8,4 procenta, ale výměnou za vyšší sazbu solární daně. Havlíček je připraven ustoupit i v otázce provozní podpory pro nové fotovoltaické zdroje a zakotvení pravidel pro ukládání energie v bateriích.

Možnou podobu kompromisu popsal Karel Havlíček během panelové diskuse k novele zákona o podporovaných zdrojích energie, organizované Svazem moderní energetiky. Pro obnovitelné zdroje by platilo rozmezí vnitřního výnosového procenta (IRR) od 8,4 do 10,6 procenta, přesnou výši sazby by určovala vláda. V případě fotovoltaiky by to však bylo za cenu zavedení solární daně pro elektrárny z roku 2009 ve výši 10 procent, elektrárny spuštěné v roce 2010 by se musely vyrovnat s růstem solární srážkové daně z 10 na 20 procent.

Ostatní účastníci debaty však z návrhu nebyli příliš nadšeni. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka považuje intervaly za problematické, zvýšily by nejistotu investorů a zhoršily jejich pozici při jednání s bankami. Podobně se vyjádřil také poslanec Petr Dolínek (ČSSD). Také poslanec Pirátské strany Petr Třešnák preferuje pro účely takzvané kontroly překompenzace jednu stejnou sazbu IRR pro všechny typy obnovitelných zdrojů.

Naopak oborové organizace změnu postoje ministerstva průmyslu oceňují. „Obecně vítáme příslib neutrálního stanoviska k aukční podpoře a taktéž jsme rádi za vyjádření podpory pro bateriové systémy v rámci novely energetického zákona. Tyto kroky pomohou k většímu rozmachu obnovitelných zdrojů v České republice a pomohou zajistit postupnou náhradu uhlí v energetice,” řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Pozoruhodné je, že s myšlenkou vyšší IRR pro obnovitelné zdroje, kompenzované vyšší solární daní, přišla jako první Komora obnovitelných zdrojů energie vedená Štěpánem Chalupou. Stalo se tak v září loňského roku. Inspiraci jejím návrhem přiznal i ministr Havlíček. Opět se tak potvrzuje rostoucí lobbistický vliv Komory OZE – k nelibosti jiných oborových svazů působících v oboru zelené energetiky. Štěpán Chalupa má podle zdrojů Ekonomického deníku silný vliv hlavně na ministerstvu životního prostředí a někteří jej dokonce popisují jako „loutkovodiče“ ministra Richarda Brabce (ANO).

Paragraf, který vyvolává v zákoně o POZE největší odpor. Kopie z vládního návrhu zákona na webu PSP.

Karel Havlíček během dnešní debaty připustil kompromis i v dalších sporných otázkách nové legislativy. Jeho ministerstvo přestane blokovat obnovení provozní podpory pro nové fotovoltaické elektrárny, k pozměňovacímu návrhu dá neutrální stanovisko. Zároveň trvá na tom, že investoři do fotovoltaiky by měli přednostně čerpat investiční dotace, například z Modernizačního fondu. Stejně tak dá ministerstvo neutrální stanovisko k návrhu Mariana Jurečky a dalších poslanců, kteří chtějí v energetickém zákoně ukotvit podmínky pro fungování velkých bateriových úložišť energie.

Právě výše zmíněná kompromisní řešení by mohla odblokovat zadrhnuté schvalování novely energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE). Obě novely na schválení ve sněmovně čekají již více než rok. Poslanci jsou zavaleni stovkami různých bodů k projednání, ale vliv zde hraje také rozdílný pohled na podobu zákona a vysoké množství pozměňovacích návrhů k oběma zákonům.

Hraje se o víc než jen o podmínky pro fotovoltaiku a baterie. Po rychlém schválení zákona POZE volá Teplárenské sdružení ČR. Pokud by nebyl schválen, od ledna příštího roku skončí provozní podpora pro kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla. Teplárny, které už teď drtí vysoké ceny emisních povolenek, by tím přišly o stovky milionů korun ročně. Ohrozilo by to plánovaný přechod od uhlí k ekologicky přijatelnějším palivům.

David Tramba