Šéf Úřadu na ochranu osobních údajů: senátoři zatím navrhují dva kandidáty

Týden před termínem uzávěrek na jmenování kandidátů do volby nového předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se objevila dvě jména. Senátor Michael Canov navrhuje stávajícího místopředsedu Josefa Prokeše, senátorský klub ODS dlouholetého státního úředníka a experta na správní právo Jiřího Kauckého. Termín pro oznámení kandidátů je do 16. července. Stávající předsedkyně Ivana Janů oznámila, že nehodlá svůj pětiletý mandát obhajovat.

Novou předsedkyni či předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů budou muset ještě tento měsíc zvolit senátorky a senátoři. Stávající předsedkyně a bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů oznámila, že se nebude ucházet o druhý pětiletý mandát. Do poloviny července, přesně do 16. mohou senátoři navrhovat jména vhodných kandidátů. Týden před vypršením termínu se objevila dvě jména – stávajícího místopředsedu, který je v Úřadu pro ochranu osobních údajů od jeho založení – Josefa Prokeše navrhuje senátor Michael Canov. Jeho protikandidáta oznámil také senátorský klub ODS, který má i post předsedy Senátu. Jejich kandidátem je dlouholetý úředník a posledních 5 let také státní tajemník ministerstva vnitra Jiří Kaucký.

„Dovoluji si Vás všechny tímto informovat, že jsem dnes podal návrh na kandidáta na předsedu ÚOOÚ Josefe Prokeše. Je samozřejmě na každém z nás koho budeme při tajné volbě volit, nicméně jsem vás všechny o svém návrhu chtěl informovat, abyste o něm v předstihu věděli a mohli se tímto kandidátem ve svých úvahách zabývat. V případě, že se někdo z vás rozhodne ke mně přidat coby spolunavrhovatel pana Josefa Prokeše, nebudu v žádném případě proti, naopak,“ napsal senátorům jejich kolega a starosta města Chrastava Michael Canov (STAN+SLK). Prokeš je místopředsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů od loňského roku, kdy jej zvolilo 55 senátorů, jako místopředseda má pětiletý mandát. Josef Prokeš je v ÚOOÚ od jeho vzniku a zažil tak oba dosavadní předsedy.

Nejsilnější senátorský klub – ODS – také oznámil svoji nominaci. Jejich favoritem je právník Jiří Kaucký, který byl donedávna státním tajemníkem na ministerstvu vnitra. Má tedy velmi bohaté zkušenosti nejen se správním právem, které ÚOOÚ velmi detailně řeší, ale také s metodickým vedením obcí a měst. Právě směrem k obcím a městům Úřad pro ochranu osobních údajů také působí. Například v oblasti uchovávání seznamů poplatníků, či při řešení nastavení městských kamerových systémů.

Na vnitru se střídají státní tajemníci. Odchází Kaucký, nastupuje Postránecký

„Pro tuto nominaci rozhodla nezpochybnitelná odbornost a kompetentnost v legislativní oblasti, což dlouhodobě potvrzují výborná hodnocení jeho práce v jednotlivých pozicích, jež v průběhu své více než dvacetileté praxe ve státní službě zastával. Také já osobně jsem měl opakovaně možnost, se v rámci své předchozí profesní kariéry o jeho kompetentnosti přesvědčit, a tím ji také potvrdit,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS Martin Červíček.

Podle Červíčka je za Kauckým řada dobré práce, která odpovídá stanoveným požadavkům. „Jeho práce ať už jako člena Vládního výboru pro zdravotně postižené občany, Rady vlády pro seniory a stárnutí, Rady vlády pro rovnost žen a mužů nebo jako předseda Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu, ale v neposlední řadě i jeho pracovní výsledky v dalších služebních pozicích, včetně funkce státního tajemníka Ministerstva vnitra ČR jsou vypovídající,“ dodal Martin Červíček.

Jiří Kaucký je uznávaným odborníkem na správní právo, zasedá v řadě odborných komisí, je členem Poradního sboru ministra vnitra pro správní řád, místopředsedou pracovní komise Legislativní rady vlády pro veřejné právo, členem rozkladové komise ministra vnitra, ministra životního prostředí, ministra obrany a vedoucího Úřadu vlády a řady dalších odborných právních komisí.

Jiří Reichl