Pátek, 25. června, 2021

Schůzka s Bradáčovou a Ištvanem. Benešová má dvě „zajímavá jména“ po Zemanovi

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová si na zítřek pozvala k sobě do kanceláře vrchní státní zástupce – Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. Klíčovým tématem bude konzultace návrhu na možného nového nejvyššího státního zástupce po avizovaném odchodu Pavla Zemana. Benešová chce znát i představu obou vrchních žalobců, kam má státní zastupitelství směřovat. Uvedla to při dnešní návštěvě věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

Jasno v nástupci za Pavla Zemana, který rezignaci na funkci nejvyššího státního zástupce oznámil 14. května, by chtěla Benešová mít už do 30. června. To je také datum, ke kterému Zeman rezignaci podal. Zeman mezi důvody svého rozhodnutí uvedl i tlaky ze strany ministryně spravedlnosti.

„Chtěla bych to předložit vládě, protože to nejde, aby se to táhlo, až se zvolí nová vláda, protože to by mohlo být třeba i několik měsíců po volbách. A ten útvar by nefungoval, tam máte podávání dovolání, pak je tam kárná odpovědnost. Nejvyšší státní zástupce by třeba nemohl podat kárnou žalobu, pokud by tam bylo jen pověření,“ řekla Marie Benešová (za hnutí ANO).

Několik kandidátů má, ale jmenovat je nechtěla. „Nechala jsem si předložit i spisy krajských státních zástupců, abych jim nekřivdila. Dvě jména jsou tam zajímavá,“ řekla. V kuloárech se podle informací České justice nejvíce mluví o náměstkovi nejvyššího státního zástupce Igoru Střížovi a řediteli odboru trestního řízení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Romanu Hájkovi

Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda.

„Oceňujeme, že ministryně spravedlnosti vybírá nástupce Pavla Zemana z kariérních státních zástupců, u nichž je předpoklad, že mají potřebné znalosti a zkušenosti. Mělo by jít o osobnost těšící se širokému respektu, která naváže na Pavla Zemana v budování vysokého kreditu veřejné žaloby. Takový výběr by také mohl zabránit situaci, kdy nová vláda vzešlá z voleb nejvyššího státního zástupce ihned odvolá,“ napsal viceprezident Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

Zeman rezignoval ke 30. červnu. Svůj krok zdůvodnil tím, že v poslední době pociťuje tlak Benešové a že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci.

Část opozice trvá na tom, že nového šéfa žalobců by vláda neměla vybírat před říjnovými volbami do Sněmovny. Za odstoupení Benešové z funkce ministryně a za nezávislost justice ve čtvrtek demonstrovalo na pražském Václavském náměstí zhruba 4000 až 5000 lidí.

Účastníci akce také žádali, aby nejvyššího státního zástupce nevybírala současná vláda trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše (ANO).

(čtk, epa)

Článek původně vyšel na webu Česká justice, který stejně jako Ekonomický deník náleží do mediální skupiny Media Network.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter