Tržby Sazky za rok 2015 dosáhly 11,3 miliardy korun, meziročně o 23 % více. Z utržených peněz šla polovina na vyplacení výher, bezmála 1,25 miliardy korun odvedla Sazka státu za loterní daň a daň z příjmu. Čistý zisk společnosti činil 994 milionů korun.
Sazka v loňském roce odvedla téměř miliardu korun na loterní dani. Na podporu mládežnického sportu putovala čtvrtina z celkové částky. „Vyšší odvod nám zákon neumožňuje, jeho novela ho úplně zrušila. Sazka je přesto stále připravena alokovat celou výši loterní daně ve prospěch českého sportu a kultury,“ uvedl generální ředitel Sazky Robert Chvátal.
Výsledky společnosti Sazka. Ceny jsou uvedeny v miliardách. Zdroj: Sazka
„V minulosti byly hospodářské výsledky Sazky silně spjaty s úspěšností Sportky, jakožto největší loterie u nás. Mám radost, že se nám daří tuto přímou úměru stále snižovat. Podíl Sportky na celkových tržbách je samozřejmě stále markantní, nicméně například Eurojackpot a stírací losy tvoří v tuto chvíli dohromady přibližně čtvrtinu loterních tržeb Sazky,“ dodal Chvátal.
Počet milionářů vzrostl v meziročním srovnání téměř trojnásobně, v roce 2014 jich bylo 106, zatímco vloni se z milionové a vyšší výhry radovalo už 288 šťastlivců. Noví milionáři si rozdělili celkem 1 154 056 794 korun. Celkově Sazka ve všech hrách vyplatila přes 25 milionů výher v hodnotě přesahující 6 miliard korun. Historicky nejvyšší výhru 2,466 miliardy korun si v květnu ve hře Eurojackpot připsal sázející z Pardubického kraje. „Hlavním důvodem rekordního počtu výher a tržeb jsou inovace v portfoliu her, kdy se zvýšil počet milionových výher. Pomohlo například zavedení doplňkové hry Plus Mega a především rozpuštění Superjackpotu Sportky, díky kterému si 100 sázejících mezi sebe rozdělilo 200 milionů korun. Obliba loterních her je však u nás ve srovnání se zahraničím stále na nižší úrovni. Například v Rakousku sází více jak polovina populace, v Česku jsme zhruba na třetině. Potenciál pro růst je zde stále obrovský,“ vysvětluje Chvátal.
Jiří Reichl