INZERCE

Dopravní letadlo ve službách Korean Air. Foto: Pixabay (autorka Klára S)

Šance pro turismus i byznys. Po tříleté přestávce se vrací přímé letecké spojení mezi Prahou a Soulem

Slabá nabídka dálkových letů z Prahy se v příštím týdnu o něco rozšíří. Dopravce Korean Air totiž od pondělí 27. března obnoví provoz na přímé lince mezi českou metropolí a Soulem. Stane se tak po tříleté přestávce. V březnu 2020 bylo spojení přerušeno s ohledem na epidemii koronaviru. Vyplývá to z oznámení Letiště Praha.

Jak již dříve Letiště Praha oznámilo, linka bude v provozu třikrát týdně – každé pondělí, středu a pátek. Ve hře je navýšení frekvence na čtyři lety týdně v průběhu letní sezóny. Cestující poletí letadlem typu Boeing 777-300ER, které nabízí 291 sedadel (64 v Business třídě a 227 v ekonomické). Spojení pomůže oživit zájem korejských turistů o Českou republiku, ale také obchodní výměnu a investiční aktivitu.

Podle agentury CzechTourism se dříve silný zájem korejských cestovatelů o Prahu a další místa v Česku v posledních čtyřech letech propadl k nule. „Zatímco v roce 2019 jsme zaznamenali 387 tisíc příjezdů hostů z Korejské republiky, o rok později kvůli pandemii covid-19 přijelo pouze 42 tisíc Korejců a v roce 2021 dokonce jen osm tisíc. Turisté z Asie jsou pro český cestovní ruch klíčoví z důvodů vysoké bonity. Průměrná denní útrata se pohybuje kolem 4000 korun,“ uvedl již dříve ředitel CzechTourismu Jan Herget.

Pro oživení zájmu Korejců uspořádal CzechTourism ve dnech 10. až 17. března roadshow po největších jihokorejských městech. Zúčastnili se jej zástupci cestovních kanceláří a pražských hotelů, jmenovitě třeba Four Seasons Prague, Jan Hotels, CPI group a Mozart hotel Prague.

Auta, stroje, reaktory

Současně Korejci patří mezi nejaktivnější zahraniční investory v České republice. Za konci roku 2021 u nás podle statistiky České národní banky měli zainvestováno 101,3 miliardy korun (přímé zahraniční investice 47,1 miliardy korun, reinvestovaný zisk 40,1 miliardy, ostatní kapitál přes 14 miliard). Tyto investice směřovaly hlavně do automobilového, strojírenského a gumárenského průmyslu.

Automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích u Frýdku-Místku je dodnes největší investiční akcí dojednanou vládní agenturou CzechInvest. Investice za 34,4 miliardy korun byla oznámena v roce 2006. Na třetím místě v žebříčku největších investičních akcí je další korejská společnost Nexen Tire, která se v roce 2014 rozhodla postavit závod na výrobu pneumatik za 22,8 miliardy korun u severočeského Žatce. Dalším významným investorem je koncern Doosan, který v roce 2009 koupil továrnu na turbiny Škoda Power v Plzni.

Vzájemné vazby mezi Českem a Jižní Koreou mohou dále posílit v případě, že korejská společnost KHNP uspěje s nabídkou na dodávku technologie pro nový jaderný blok v Dukovanech. Ještě loni to vypadalo, že skupina KHNP/KEPCO je nejaktivnějším a nejsnaživějším uchazečem o jadernou zakázku v Česku. Konkurenční společnosti Westinghouse a EDF však od té doby hodně přidaly a v tuto chvíli to vypadá na vyrovnaný zápas bez jasného favorita.

(dtr)