INZERCE

Rakouský dopravce ÖBB přijal rozsáhlá opatření, která mají posilovat subjektivní pocit bezpečí a důvěru cestujících ve veřejnou dopravu. Foto: Pixabay

Riziko infekce koronavirem ve vlacích a autobusech není vyšší než jinde, říká rakouská studie

Bezpečné cestování ve veřejné dopravě je možné díky přísunu čerstvého vzduchu a jeho časté výměně ve vozech. Vyplývá to z výsledků rakouské studie. Ta tvrdí, že pokud jsou zároveň dodržována základní bezpečnostní opatření, riziko nákazy covid-19 tak není vyšší než v jiných oblastech veřejného života. Průzkumy také ukazují, že rakouští cestující důvěru v bezpečné cestování ve vlacích v době pandemie neztratili.

Tým rakouských lékařů prozkoumal více než 100 mezinárodních studií a odborných článků. Výsledkem je studie, podle které je riziko infekce koronavirem ve veřejné dopravě překvapivě nízké. Vzhledem k tomu, že hlavní cestou přenosu virů covid-19 jsou kapičky nebo aerosoly, hraje při snižování rizika infekce zvláště důležitou roli výměna vzduchu.

Preventivní opatření jsou stále na místě

I přesto je stále nutné dodržovat preventivní opatření. Těmi zůstává nošení respirátorů FFP2 společně s častým mytím rukou a udržováním bezpečných odstupů, což Rakušané považují za velmi účinnou ochranu.

„Pokud vezmete v úvahu tato obecná hygienická a ochranná opatření a poté přidáte vysokou úroveň výměny vzduchu čerstvým vzduchem díky výkonným ventilačním systémům, lze předpokládat, že používání veřejné dopravy lze popsat jako převážně bezpečné,“ uvádí se ve zprávě.

Vysoký přísun čerstvého vzduchu snižuje riziko infekce

Například ÖBB Railjet dokáže vyměnit čerstvý vzduch 11krát za hodinu. To je zvláště důležité v dálkové dopravě, která se přirozeně vyznačuje delší dobou jízdy a menším počtem cestujících. Výsledný objem vzduchu kolem 22 m³ na osobu a hodinu u plně obsazeného vlaku splňuje přísné požadavky.

Studie z Německa a Japonska nezjistily žádné zvýšené riziko infekce u průvodčích ve srovnání s běžnou populací. Foto: Pixabay

Nepřímé důkazy o nízkém riziku infekce ve veřejné dopravě lze odvodit také z vyšetření obsluhy vlaku. Ta totiž ve vlaku tráví dlouhou dobu a také je často v přímém kontaktu s cestujícími. Studie z Německa a Japonska nezjistily žádné zvýšené riziko infekce u průvodčích ve srovnání s běžnou populací. A to za předpokladu, že jsou dodržována pravidla, tedy nošení respirátoru, mytí rukou a dodržování vzdálenosti.

ÖBB zavedly přísná opatření

Rakouský dopravce ÖBB přijal rozsáhlá opatření, která mají posilovat subjektivní pocit bezpečí a důvěru cestujících ve veřejnou dopravu. Na rakouských nádražích a ve vlacích je denně ve službě více než tisíc úklidových pracovníků. Během každého měsíce provedou více než sto tisíc úklidů.

Součástí protipandmické strategie je nejen distribuce ochranných a dezinfekčních prostředků zaměstnancům, ale také poskytování konzistentních informací prostřednictvím různých komunikačních kanálů počínaje informačními obrazovkami přes webové stránky až po sociální sítě. Dopravce ÖBB také přijal strategii testování, aby tak mohl co nejdříve identifikovat rizika a chránit zaměstnance před infekcí.

„ÖBB představují páteř veřejné dopravy v Rakousku a denně se na nás spoléhají stovky tisíc cestujících, kteří jsou na veřejné dopravě závislí. Zároveň zajišťují převážně bezkontaktní cestovní řetězec – od online rezervace jízdenky až po dobu strávenou ve stanici a ve vlaku. Tímto způsobem umožňujeme bezpečnou a klimaticky neutrální mobilitu i v době pandemie,“ říká generální ředitel ÖBB Andreas Matthä.

pdm