Nejde o pitnou vodu, tvrdí pražský magistrát poté, co na problém ohledně podzemního vodního zdroje na Smíchově upozornil Ekonomický deník. Po třech letech tak radikálně změnil své stanovisko a aktuálně se zabývá jen otázkou, jak vydatný je vodní zdroj pro účel, ke kterému byl před více než dvaceti lety zkolaudován. A tím je technická voda pro chlazení technologií metra. Společnosti, která chce v blízkosti začít stavět, přitom ještě před měsícem rada města zamítla výjimku ze stavební uzávěry právě s odvoláním na potřebu vyhlášení ochranných pásem podzemní pitné vody.
Rada hlavního města dlouhodobě zastávala stanovisko, že podzemní smíchovský vodní zdroj je mimořádně významným zdrojem pitné vody na území hlavního města Prahy. Poprvé tento argument formuloval magistrát společně s pražským dopravním podnikem koncem roku 2017 s tím, že tento zdroj je vodou schopen zásobovat až šest set tisíc obyvatel Prahy.
Nový úhel pohledu
„Domnívám se, že účelem navrhované zkoušky by mělo bý jednoznačně a pouze ověření vydatnosti vodního zdroje k takovému účelu, ke kterému byl zkolaudován. Všechny ostatní účely uváděné ve Studii proveditelnosti, jako např. ověření možností jímacího území z hlediska dlouhodobého využívání zdroje, stanovení maximální využitelné vydatnosti vodního zdroje, kvantifikace statických a dynamických zásob v kvartérním kolektoru nebo ověření původu podzemní vody, považujeme z pohledu stávající jednoúčelovosti této stavby, kterou je pouze zajištění vody pro technické centrum TC-3 pro účely chlazení a úpravu vody, za nepodstatné,“ uvádí ve stanovisku, který si vyžádala společnost CWI Smíchov, ředitelka odboru bezpečnosti pražského magistrátu Markéta Štalmachová.
Původní argumentaci magistrátu však převzala řada institucí. A přestože mezitím hydrogeologové provedli posouzení rozsahu potenciálních ochranných pásem a zjistili, že ochrana by zasáhla téměř třetinu Smíchova, omezení vyplývající ze „zdroje pitné vody“ uplatňovalo hlavní město pouze vůči společnosti CWI Smíchov.
„Považuji za šokující, že Praha po více než třech letech obrátila bez toho, aniž by nechala prověřit pravdivost ať již původní argumentace, nebo současného radikálně změněného postoje. Ten totiž vede k totální ignoraci potřebné ochrany vodního zdroje,“ uvádí majitel UDI Group Radek Menšík, do jehož skupiny CWI Smíchov patří.
Jak Ekonomický deník nedávno uvedl, v případě původně zamýšlené ochrany vodního zdroje by se však omezení zásadně dotkla i plánované výstavby smíchovského terminálu, což však magistrát nijak nezohlednil. Rada města navíc v mezidobí udělila několik výjimek pro stavby v budoucích ochranných pásmech, které ochranu vody neberou v potaz.
CWI Smíchov proto před týdnem vedení města vyzvala, aby práce na projektu Terminálu na Smíchově ukončilo. Projekt totiž s ochranou podzemní vody nepočítá. V případě vyhlášení ochranných pásem by tak hrozilo, že ho město bude muset přepracovat.
Mohlo by vás zajímat
Desetimilionové škody
Projekt CWI Smíchov přitom s ochranou spodní vody počítá. Za tři roky, po které se firma s městem o možnost výstavby kvůli vodnímu zdroji pře, jí přitom jen na úrocích vznikla škoda zhruba 60 milionů korun.
Společnost i přesto nadále trvá na posouzení kvality a vydatnosti vodního zdroje. „Fakt, že nyní město couvá z ochrany vodního zdroje bez toho, aniž by jeho kvalitu a vydatnost ověřilo, svědčí jen o tom, že potřebuje krýt neschopnost několika úředníků, kteří svým chováním způsobili škodu v řádu desítek milionů korun,“ vysvětluje Menšík. Škodu bude CWI Smíchov na vedení města vymáhat.
Podle jeho názoru by se při čerpací zkoušce vydatnosti a kvality spodní vody, kterou požaduje Ministerstvo životního prostředí, ukázalo, že je tato cenná pitná voda kontaminována splašky z hloubkové kanalizace. Tu město zanechalo bez potřebné opravy pod loni rekonstruovanou Nádražní ulicí.
Tomáš Rovný