Pondělí, 4. července, 2022

Postaví se terminál na Smíchově? Praha projekt komplikuje rozhodnutím o ochraně vodního zdroje

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pražští radní počátkem března odmítli vydat výjimku ze stavební uzávěry pro projekt společnosti, která chce na Smíchově postavit polyfunkční areál, s odvoláním na nezbytnou ochranu podzemního vodního zdroje. V podstatě tím ale znemožnili také výstavbu terminálu na Smíchově. Ten má stát hned naproti. Kvůli vydanému rozhodnutí se totiž komplikuje jakákoli další výstavba na téměř třetině celého území Smíchova.

V podzemí Smíchova se nachází vodní zdroj, který údajně svádí pitnou vodu z okolních kopců až k řece. Podzemní vodní dílo za miliardu korun, které zde bylo vybudováno před více než dvaceti lety, má jímat vodu pro potřeby metra. Aktuálně je však v podstatě bez využití. O tom, že si město hodnotu podzemního zdroje vody uvědomuje, svědčí i fakt, že rada města odmítla vydat výjimku ze stavební uzávěry společnosti CWI Smíchov.

Ochrana vodního zdroje? Jak kde

V rozhodnutí město uvádí, že umožnění výstavby v území dotčeném budoucími ochrannými pásmy před jejich vyhlášením, by mohlo vést ke změnám ve vydatnosti vodního zdroje, změnám proudění podzemní vody, vzniku nepropustných bariér, včetně kontaminace vodního zdroje a následně degradaci vodohospodářského díla.

„Z tohoto důvodu je nezbytné zajistit pro možné nouzové využití tohoto vodního zdroje potřebnou ochranu, a to stanovením a vyhlášením jeho ochranných pásem, které stanoví podmínky pro výstavbu, a to i na záměrem dotčených pozemcích. Žádná ochranná pásma však zatím vyhlášena nebyla, a ačkoliv ochrana vodního zdroje nebyla původním účelem stavební uzávěry, poskytuje stávajícímu vodnímu zdroji alespoň nějakou ochranu do doby, než dojde k vyhlášení ochranných pásem tohoto vodního zdroje,“ uvádí se v rozhodnutí rady města.

Rozsah ochranných pásem vodního zdroje. Foto: UDI Group

Praha tedy zjednodušeně řečeno rozhodla o tom, že v lokalitě, které se dotýkají budoucí ochranná pásma I. a II. stupně, se do vyhlášení pásem nesmí stavět.

Ochranná pásma tak zasáhnou v podstatě třetinu celého Smíchova. Kromě tisícovek soukromých parcel se tak dotknou i velkých veřejných staveb, jako je Smíchovský terminál, sídlo Správy železnic nebo Radlické radiály.

Žádná podzemní parkoviště

Přestože projekt CWI Smíchov počítá s ochranou podzemní vody v rozsahu, který vyžadují hydrogeologické posudky, Dopravní podnik nyní nově vyžaduje, aby spodní stavba nezasáhla ani jílové nadloží štěrkového lože.

To by znamenalo, že některé z budov nebudou moci mít vůbec žádné podzemní podlaží určená pro parkování. Stejně by však město muselo postupovat i v rámci projektu Smíchovského terminálu nebo stát při stavbě sídla Správy železnic.

Obě stavby se totiž nacházejí nejen v budoucím II. ochranném pásmu, ale přímo na protější parcele od pozemků CWI Smíchov přes Nádražní ulici. Zároveň jsou stavby umístěny nad tubusem metra. Realizaci podzemních tunelů Radlické radiály by tento nový požadavek dopravního podniku zřejmě zcela vylučoval.

Zastavte projekt terminálu!

Developer proto nyní vyzval vedení Prahy, aby okamžitě zastavilo práce na projektu terminálu.

„Ten totiž s ochranou spodní vody vůbec nepočítá. A jen za samotný projekt má Praha zaplatit téměř 150 milionů korun. Ty by po vyhlášení ochranných pásem vodního zdroje mohly přijít vniveč. Není totiž vůbec jisté, že terminál může v lokalitě stát. Město ho projektuje, aniž by začalo projednávat EIA,“ uvádí majitel společnosti UDI Group Radek Menšík.

Podle něj by další vynakládání peněz za projekt, který nebude možné realizovat, mohlo mít i trestněprávní dopady na konkrétní představitele Prahy.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter