Neděle, 1. srpna, 2021

Renáta Kellnerová navýšila podíl v O2. Ovládá už 90,5 procent všech akcií

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vdova po českém top miliardáři Petrovi Kellnerovi Renáta Kellnerová navýšila svůj podíl ve společnosti O2. Podle hlášení v České národní bance jej navýšila na víc než 90 procent. Renáta Kellnerová akcie ovládá z titulu pozice správce závěti po svém zemřelém manželovi; dědické řízení zatím není ukončeno.

Počínaje prvním červencem navýšila Renáta Kellnerová svůj podíl ve společnosti O2. Zatímco podle předchozího hlášení ovládala 88,90 procenta akcií, nově drží 90,47 procenta akcií, což představuje 300 882 157 akcií emitenta. Vyplývá to z hlášení pro Českou národní banku.

Renáta Kellnerová – O2 navýšení podílu. Foto: Jan Hrbáček

Podle předchozího hlášení ČNB z konce předešlého měsíce Renáta Kellnerová ovládala do 25. června 83,57 procenta akcií operátora O2, které od uvedeného dne navýšila na 88,90 procenta.

Tykač prodal

Jak už napsal Ekonomický deník, svůj podíl v O2 prodal miliardář Pavel Tykač. Podíl Tykačovy investiční firmy Belviport Trading v českém O2 klesl z 3,92 procenta na nulu. Prodejem akcií získal zhruba 3,1 miliardy korun.

Na Kypru registrovaná firma Belviport Trading tak bude podle všeho největším akcionářem, který využil nabídky na odkup akcií O2 Czech Republic ze strany majoritního vlastníka – skupiny PPF. Podle oznámení PPF její dceřiná společnost PPF Telco koupila 19,35 milionu akcií při ceně 264 korun za kus. Díky této transakci navýšila PPF podíl na základním kapitálu telekomunikačního operátora z původních 83,58 na 90,01 procenta.

Dalším plánovaným krokem bude povinný odkup všech akcií ostatních akcionářů tohoto telekomunikačního operátora a následné stažení akcií O2 Czech Republic z burzy. „Rozhodnutí PPF nabídnout zrychlený odkup akcií O2 CR reflektuje fakt, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, již delší dobu strmě klesá,“ uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek. Pro pražskou burzu to i tak bude nepříjemné – O2 Czech Republic patřilo mezi největší a nejznámější veřejně obchodované společnosti v tuzemsku.

Celý balík 3,92 procenta akcií O2 Czech Republic koupil Tykač v jednom balíku v únoru 2017. PPF tehdy uvedla, že prodej části akcií O2 má za cíl zvýšit veřejně obchodovaný podíl ve společnosti O2. Tehdy byl přístup PPF opačný – snažila se likviditu akcií O2 na trhu zvyšovat. Nákupní cena (266,70 koruny za akcii) byla skoro stejná jako současná prodejní cena. O2 pravidelně vyplácí vysoké dividendy, takže na investici do jejích akcií Tykač neprodělal.

Dočasný koncový vlastník

Renáta Kellnerová se po úmrtí svého muže podle hlášení, které investiční skupina PPF předala České národní bance, se koncovým reálným vlastníkem. Podle všeho se jedná o dočasné řešení, než nastane přerozdělení podílů v PPF v rámci rodiny.

Podle dvojice oznámení v Centrálním úložišti regulovaných informací u České národní banky došlo už koncem května ke změně, týkající se koncového majitele podílů ve společnostech O2 Czech Republic a Moneta Money Bank.

Podle prvního oznámení se Renata Kellnerová stala – prostřednictvím řetězce firem a skupiny PPF – stala ultimátní majitelkou 83,57 procenta akcií O2, počet ovládaných akcií se nyní navýšil na 90,47 procent. Druhé oznámení informuje o tom, že Kellnerová nově kontroluje 29,94 procenta akcií Monety.

Podle vyjádření, které skupina PPF v na konci května umístila na svůj web, byla Renáta Kellnerová jmenována správcem pozůstalosti po zesnulém Petrovi Kellnerovi.

Z tohoto titulu je tak vedena jako držitel odpovídajících majetkových podílů ve společnostech regulovaných ČNB. Ustanovení paní Kellnerové správcem podle PPF neznamená, že je dědické řízení uzavřeno. Renata Kellnerová také zastupuje rodinu při účasti na jednáních nově vzniklého Řídicího výboru skupiny PPF, který slouží jako poradní orgán šéfa skupiny Ladislava Bartoníčka.

Jak Ekonomický deník informoval na konci března, Petr Kellner zahynul při pádu vrtulníku na Aljašce, asi 80 kilometrů východně od města Anchorage. K nehodě došlo při heliskiingu, kdy vrtulník vynese lyžaře na kopec, který pak lyžaři sjíždějí. Petr Kellner byl velkým fanouškem tohoto extrémního sportu a v oblasti Tordrillo Mountains byl častým hostem.

Petr Kellner měl celkem čtyři děti. Do řízení skupiny by se mohl zapojit 29letý Petr Kellner mladší, který nyní podniká ve Španělsku. Naopak se zdá být vyloučené, aby se do vedení skupiny PPF zapojil miliardář Daniel Křetínský, který je partnerem Kellnerovy nejstarší dcery Anny.

Skupina PPF vznikla v září 1991 První privatizační fond. Po úspěchu v obou kolech kuponové privatizace se fond v březnu 1996 přeměnil na akciovou společnost PPF investiční holding. Klíčovou holdingovou společností skupiny je PPF Group N. V. se sídlem v Amsterdamu. Majoritním vlastníkem PPF Group byl až do své smrti Petr Kellner, který zde vlastnil 98,93 procenta akcií. Petr Kellner byl nejbohatším českým byznysmenem, magazín Forbes jeho majetek loni odhadoval na 293 miliardy korun.

Portfolio PPF zahrnuje Home Credit, PPF banku, Air Bank, Benxy se značkou Zonky (bankovnictví), Cetin, O2 (telekomunikace), PPF Real Estate Holding (reality), Sotio (biotechnologie), Škoda Transportation (dopravní strojírenství), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), RAV Agro (zemědělství), PPF Art (aktivity v oblasti kultury a umění) nebo Bestsport (vlastník pražské O2 areny). Do skupiny patří také firma CzechToll, provozovatel mýta v České republice.

Jan Hrbáček, David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter