Společnost Bohemia Energy vedená Jiřím Písaříkem promítne současné zdražení elektrické energie plně do cen pro domácnosti a další maloodběratele. Obchodní část ceny elektřiny vzroste od listopadu dvojnásobně na 4144 korun za megawatthodinu. Celková cena po zahrnutí distribučních sazeb se zvýší o 49 procent na 6256 korun.
Výše uvedený příklad se týká běžných domácností, které nepoužívají elektřinu k vytápění či k ohřevu vodu. Tedy těch se sazbou D02, které mají u Bohemia Energy produkt s názvem Basic. Jenže ani v případě dalších sazeb není situace o mnoho lepší. Také zde se cena zvýší zhruba dvojnásobně na již zmíněných 4144 korun za MWh (včetně DPH). Stálá měsíční platba zůstává na 95 korunách s DPH.
Zdražení již v plné výši dopadlo na zákazníky, kteří se nechali přesvědčit k nákupu elektřiny za aktuální cenu na energetickém trhu (produkt BE Energie A++ a podobné). Tady je v ceníku uvedena věta, že „cena silové elektřiny pro všechny distribuční sazby se skládá z ceny silové elektřiny účtované dle hodinových cen dosažených obchodováním na denním velkoobchodním trhu a ceny za služby obchodu ve výši 151,25 Kč za 1 MWh.“
Jak uvádí na svém webu provozovatel denního a vyrovnávacího trhu OTE, cena elektřiny se v posledních týdnech pohybuje od 120 do 160 eur za MWh, pouze o víkendu bývá cena nižší. Zákazník s cenou odvozenou od aktuálních kotací elektřiny na trhu tedy platí 3050 až 4060 korun za MWh (resp. 3690 až 4910 korun včetně DPH) a k tomu ještě zmíněnou marží dodavatele energie.
Špatná zpráva pro 400 až 630 tisíc odběratelů
Bohemia Energy přitom patří mezi největší dodavatele na českém trhu, zaměřuje se hlavně na domácnosti. V srpnu podle statistik správce energetického trhu OTE zásobovala elektřinou 398,5 tisíce odběrných míst, dalších 228 tisíc je u dceřiných firem Bohemia Energy. V jejich případě lze očekávat podobný růst taktéž.
Proč je zdražení tak výrazné? Alternativní dodavatelé energií zpravidla nenakupují elektřinu dopředu, ale spoléhají na nákupy na poslední chvíli. Tato strategie se vyplatí v době, kdy cena energie klesá nebo stagnuje. Naopak v případě skokového zdražení, jaké se odehrálo letos, musejí růst plně promítnout do cen pro zákazníky. Jinak jim hrozí bankrot.
Do výhody se tak dostávají tradiční dodavatelé elektrické energie a plynu, kteří nakupují na energetických burzách v předstihu několika měsíců. V jejich případě bude zdražení energie mírnější. V minulých měsících z velkých hráčů na trhu zdražila elektřinu pouze Pražská energetika. Podle spekulací z trhu zdraží v blízké době také ČEZ, ale stane se tak až po říjnových volbách do sněmovny.
Mohlo by vás zajímat
Hlavní příčiny zdražování
Razantnímu zdražení se podle vyjádření Bohemia Energy kvůli vývoji na energetickém trhu neubrání žádný dodavatel. „Všem našim zákazníkům proto doporučujeme přechod na dodávku energií za aktuální velkoobchodní ceny, které neurčujeme my jako dodavatel, ale určuje je trh. Zároveň netvrdíme, že zákazníci nebudou mít vyšší náklady na pořízení energií. Jsme ale přesvědčeni, že průměrné tržní ceny budou v příštím roce zhruba na stejné úrovni jako standardní ceníky dominantních dodavatelů,“ uvedla mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.
Vyjádření k situace uvádí Bohemia Energy i na svém webu. „Ceny elektřiny a zemního plynu na velkoobchodních trzích rostou již od loňska, ale nyní dosahují extrémních a nečekaných hodnot. Za extrémně vysokými cenami stojí několik faktorů. Český energetický trh totiž nefunguje osamoceně a ovlivňují jej zejména kroky Evropské unie a politická rozhodnutí v Rusku a Asii. Výsledkem souhry těchto okolností je stav, který zaskočil všechny dodavatele včetně nás,“ uvádí se ve vyjádření.
Příčiny zdražování, které uvádí na svém webu Bohemia Energy, se do značné míry shodují s tím, co napsal Ekonomický deník v polovině září. Nešťastně se potkalo několik vlivů ve stejnou dobu. Tím prvním je zdražení emisních povolenek; vysoká cena vyhovuje všem příznivcům rychlého odklonu Evropy od fosilních paliv. Dlouhá minulá zima a výpadky u dodavatelů způsobují růst cen plynu. Větrné elektrárny letos kvůli nepříznivým podmínkám málo vyrábějí, což cenu dál žene nahoru.
David Tramba