INZERCE

Policie. Zásah. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Razie na generálním štábu. Policie zadržela deset lidí kvůli veřejným zakázkám na servis mikrovlnných sítí

Policie zadržela deset lidí kvůli veřejným zakázkám ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě, oznámilo na webu Vrchní státní zastupitelství v Praze. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli tomu v úterý podle žalobců provádí úkony trestního řízení. Ministerstvo obrany (MO) na sociální síti X potvrdilo, že policie zasahuje v některých armádních objektech. Policie se zajímá o zakázku z roku 2018, kterou realizovala firma Sec-Communication. Jak ale uvádí web Hlídač státu, mikrovlnné sítě ministerstvu obrany poslední roky servisuje pražská společnost Tesla.

Mikrovlnné sítě jsou součástí kritické obranné, komunikační a informační infrastruktury resortu obrany. 

Ve věci, v níž aktuálně provádí úkony trestního řízení NCOZ, vykonává dozor Vrchní státní zastupitelství v Praze. Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 9 osobám, souvisí s veřejnými zakázkami Ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě,“ uvedl a upřesnil státní zástupce Adam Borgula.

Můžeme potvrdit, že v některých objektech Armády ČR provádí Policie ČR úkony související s trestním řízením,“ uvedlo ministerstvo na sociální síti X, dříve Twitteru.

Resort MO, včetně AČR, poskytuje PČR maximální součinnost,” dodalo s tím, že podrobnější informace v tuto chvílí nemůže poskytovat. Další vyjádření podle ČTK odmítla také mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej neupřesnil místa, kde kriminalisté zasahují.

Mohu sdělit, že náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ sdělil ČTK. Podle České televize (ČT) vyšetřovatelé k zásahu přijeli mimo jiné na generální štáb.

Podle některých zdrojů z policie a státního zastupitelství by mohla policejní razie souviset s kauzou Dozimetr a jedním z obviněných – Jindřichem Špringlem. Tomu patří společnost Analogia, figurující jako stíhaná v kauze Dozimetr. Sám Špringl je stíhaný v hlavní části kauzy za údajnou pomoc při uplácení bývalého člena dozorčí rady pražského dopravního podniku u zakázek na rádiový systém DPP a na kamerový systém v metru.

Web Seznam Zprávy uvedl, že podle policejního spisu se Špringl dohodl se společností Tesla, že se jeho firma Analogie o servis mikrovlnné sítě nebude ucházet výměnou za podíl ze zakázky. Zároveň se tajně domluvil se zástupci firmy Jimi, aby do tendru podali vlastní nabídku. Když zakázku firma Jimi vyhrála, nabídl Špringl Tesle, že zajistí odstoupení vítěze výměnou za subdodávku pro svoji firmu Analogia, uvádí Seznam Zprávy.

Policie se zajímá o zakázku v hodnotě deset milionů korun z roku 2018. Kontrakt realizovala firma Sec-Communication, v níž byl Špringl ředitelem. Resort obrany tehdy řídil Lubomír Metnar (za ANO), kontrakt tehdy podepsal ředitel odboru komunikačních a informačních technologií ze sekce vyzbrojování a akvizic Petr Záborec. 

Podle webu Hlídač státu byly ale v posledních letech na servis mikrovlnných sítí uzavírány ministerstvem obrany především smlouvy s akciovou společností Tesla z Prahy. Web uvádí hned několik smluv v řádu jednotek až desítek milionů korun. Na otázky Ekonomického deníku, zda byla v této souvislosti policií kontaktována nebo zda spolupracuje s Jindřichem Špringlem či jeho společností Analogia, figurující jako stíhaná v kauze Dozimetr, Tesla nezareagovala.

Smlouvy ministerstva obrany se společností Tesla na Hlídači státu. Foto: Jan Hrbáček

A jak také zjistil Ekonomický deník, společnost Tesla je zároveň od června na základě rozhodnutí pražského Městského soudu v insolvenčním řízení.

Rozhodnutí soudu o insolvenčním řízení společnosti Tesla- Foto: Jan Hrbáček

(mig, hrb)