Rakouský Spolkový finanční soud vydal rozhodnutí předložit tzv. indexaci přídavků na děti Soudnímu dvoru EU. Stalo se tak po stížnosti české pendlerky. Informaci přinesla česká ambasáda ve Vídni. O to, aby se případem zabýval Soudní dvůr EU, dlouhodobě usiluje také Evropský parlament.
Začátkem loňského roku začal v Rakousku platit zákon zavádějící tzv. indexaci přídavků na děti pro cizince, kteří v Rakousku sice pracují, ale jejich děti žijí v jiném členském státě. Nižší dávky tak začaly dostávat i tisíce Čechů, podle informací českého ministerstva zahraničí se to týká více než 8 tisíc českých dětí. Nejčastěji se jedná o děti tzv. pendlerů, kteří žijí v příhraničí a za prací dojíždějí. Přídavky těmto rodinám poklesly až o 40 procent. Už v reakci na vstup rakouského zákona do praxe se začaly objevovat první občanské žaloby, a to i mezi českými občany.
Nyní, na základě stížnosti české pendlerky, se rozhodl rakouský Spolkový finanční soud požádat o posouzení souladu rakouského zákona s právem Evropské unie i Soudní dvůr EU. To uvítala česká europoslankyně Martina Dlabajová (nezávislá za ANO), která kroky rakouské vlády ohledně indexace spolu se svým kolegou europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) dlouhodobě kritizuje, a to i na půdě Evropského parlamentu. „Rozhodnutí rakouského Spolkového finančního soudu vítám. Věřím, že rozhodne ve prospěch všech českých pracovníků, kteří jezdí za prací přes hranice,“ uvedla k tomu na svých webových stránkách Dlabajová. „Neustále tlačím také na Evropskou komisi, aby v tomto případě ze své pravomoci zasáhla. Jsem přesvědčena, že se jedná o diskriminaci a rozdělování osob na dvě kategorie. Rakouský zákon je jasný příklad toho, kdy se jedna země EU snaží omezovat práva pracovníků z jiného státu EU. To je něco, co bychom neměli v moderní Evropě dopustit,“ dodala.
Sama Evropská komise spustila na konci ledna 2019 proti Rakousku řízení a vyzvala rakouskou vládu, aby zavedení nových pravidel vysvětlila. Vídeň kritiku ze strany Evropské komise odmítla. V červenci 2019 proto Brusel zaslal rakouské vládě odůvodněné stanovisko, ve kterém uvedl, že Vídeň nerozptýlila podezření, že se jedná o diskriminaci. Evropská komise se nyní může obrátit na Soudní dvůr EU. V krajním případě Rakousku hrozí vysoké finanční sankce.
-sed-