INZERCE

Korupce. Boj s korupcí. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Rada Evropy kritizuje boj proti korupci v České republice. Vypořádali jste se jen se třemi doporučeními ze čtrnácti, tvrdí

Skupina států proti korupci Rady Evropy (GRECO) dnes zveřejnila svou nejnovější zprávu, v níž hodnotí pokrok, jehož Česká republika dosáhla při plnění doporučení, která jí byla vydána ve čtvrté hodnotící zprávě (2016) o prevenci korupce ve vztahu k poslancům, soudcům a státním zástupcům. Ve druhé zprávě o plnění doporučení, kterou skupina GRECO přijala na svém 93. plenárním zasedání 24. března, dospěla k závěru, že Česká republika uspokojivě provedla nebo se uspokojivě vypořádala pouze se třemi ze čtrnácti doporučení. Ze zbývajících doporučení bylo pět splněno částečně a šest zůstává nesplněno, uvedla skupina GRECO.

Skupina GRECO konstatuje, že celkově úroveň plnění jejích doporučení Českou republikou je velmi nízká a je zklamáním. Naléhavě proto vyzývá orgány, aby přijaly rozhodná opatření k výraznému zlepšení situace.

Pokud jde o členy parlamentu, nedošlo k žádnému pokroku. Nová předsedkyně Poslanecké sněmovny prohlásila, že má v úmyslu připravit nový etický kodex poslance, ale zatím se tak nestalo. Nebyla přijata žádná konkrétní opatření, pokud jde o transparentnost legislativního procesu, stále neexistují příslušná pravidla týkající se darů a jiných výhod pro poslance a stále nejsou zavedeny přiměřené, účinné a odrazující sankce za porušení ustanovení o požadavcích na prohlášení. Skupina GRECO rovněž zaznamenala znepokojivý trend zužování rozsahu prohlášení a přístupu k nim,“ uvádí zpráva.

Pokud jde o soudce, skupina GRECO uvítala, že vstoupily v platnost změny zákona o soudech a soudcích, které posilují transparentnost a objektivitu přijímání a povyšování soudců a předsedů soudů.

Nedošlo k žádnému pokroku v tom, aby se etický kodex vztahoval na všechny soudce, a v rozvoji doplňkového poradenství a školení. Parlamentní volby v říjnu 2021 vedly k tomu, že nebyl dokončen proces vedoucí k přijetí legislativních změn zavádějících možnost soudců napadnout kárná rozhodnutí u soudu, a tento proces musí být znovu zahájen,“ vytýká České republice Skupina států proti korupci Rady Evropy.

Korupce. Boj s korupcí. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Pokud jde o státní zástupce, závisí provedení všech doporučení na změnách zákona o státním zastupitelství, které v době konání voleb v roce 2021 čekaly na projednání v parlamentu. Stejně jako v případě legislativních změn týkajících se soudců musí být nyní tento proces zahájen znovu,“ kritizuje GRECO.

Z toho vyplývá, že celkově je úroveň provádění doporučení skupiny GRECO velmi nízká a je zklamáním. Zjištění uvedená v této zprávě ve skutečnosti ukazují nižší úroveň plnění než v předchozí zprávě. Skupina GRECO naléhavě vyzývá orgány, aby přijaly rozhodná opatření k výraznému zlepšení situace.

Vzhledem k výše uvedenému dospěla skupina GRECO k závěru, že současná nízká úroveň plnění doporučení je opět ´globálně neuspokojivá´ ve smyslu revidovaného pravidla. Skupina GRECO se proto rozhodla uplatnit článek týkající se členů, u nichž bylo zjištěno, že neplní doporučení obsažená ve zprávě o vzájemném hodnocení, a žádá vedoucí delegace České republiky, aby co nejdříve, nejpozději však do 31. března 2024, předložila zprávu o pokroku při plnění doporučení,“ apeluje GRECO na vedoucí představitele České republiky,“ stojí dále ve zprávě.

Zpráva je k dispozici také v češtině ZDE.

(nik)