INZERCE

Vysoce výkonná továrna na aktivní katodové materiály v německém Schwarzheide. Foto: BASF

První evropské společné centrum pro výrobu bateriových materiálů i recyklaci baterií vzniká v Německu. Otvírá ho společnost BASF

První, nejmodernější a vysoce výkonná továrna na aktivní katodové materiály vznikla v německém Schwarzheide, slavnostně ji otevřela společnost BASF. Na místě vzniká i závod na recyklaci baterií, který bude vyrábět černou hmotu v Evropě. Kroky tímto směrem jsou i podle představitelů EU zásadní, protože uzavírají smyčku evropského bateriového hodnotového řetězce, tedy od sběru použitých baterií až k opětovnému využití minerálních surovin při výrobě nových bateriových materiálů. Výrobní kapacita závodu je pro příští roky plně vyprodána, dodávat se budou výrobky přizpůsobené specifickým potřebám výrobců článků i přímo evropským atomobilkám.

„Navzdory všem výzvám, kterým v současné době v Evropě čelíme, je dnešek důvodem pro všechny k optimismu. Nejmodernější závod na výrobu aktivních katodových materiálů a recyklační závod na výrobu černé hmoty podtrhují, že ve společnosti BASF věříme v budoucnost chemického průmyslu v Evropě a v Německu, a investujeme do inovativních technologií, produktů a služeb pro naše zákazníky na našem domácím trhu,” zdůraznil předseda představenstva společnosti BASF SE Martin Brudermüller. „S našimi dvěma investicemi významně přispíváme ke snižování CO2 stopy baterií a uzavíráme smyčku udržitelné mobility, ” dodal. 

Bateriové materiály jsou základem lithium-iontových baterií. Významně určují jejich výkonnost, a proto hrají zásadní roli při transformaci mobility.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič zdůraznil důležitost vytvoření konkurenceschopného a udržitelného hodnotového řetězce pro výrobu bateriových článků v Evropě. 

„Trh s bateriemi v EU rychle roste. Očekává se, že se poptávka po bateriích v příštích letech bude nadále výrazně zvyšovat, a to jak v oblasti mobility, tak i ukládání energie, a o tento trh usilují i naši konkurenti. V této souvislosti je Evropská komise odhodlána pokračovat v budování silného bateriového ekosystému v Evropě. Proto jsme vytvořili Evropskou bateriovou alianci, která doposud pomohla vygenerovat soukromé investice ve výši více než 180 miliard eur. Závod společnosti BASF z této iniciativy těžil. Díky svému zaměření na pokročilý aktivní katodový materiál a na recyklaci, dokazuje, že můžeme zvýšit konkurenceschopnost EU a snížit její závislost ve strategickém odvětví, a urychlit zelenou transformaci,” uvedl.

Výrobní kapacita závodu je už vyprodaná

Nový závod je nejen prvním výrobním zařízením na vysoce výkonné aktivní katodové materiály v Německu, ale také první plně automatizovaný velkokapacitní závod na výrobu aktivních katodových materiálů v Evropě. Výrobní kapacita závodu je už pro příští roky plně vyprodána, dodávat bude výrobky přizpůsobené specifickým potřebám producentů článků i automobilkám v Evropě. 

Uhlíková stopa inovativních katodových materiálů společnosti BASF je výrazně nižší než referenční hodnota v odvětví, a to díky vlastním efektivním výrobním technologiím, které zahrnují minimalizaci spotřeby a vysoký podíl obnovitelné energie. Aby bylo možné uspokojit rostoucí poptávku zákazníků na evropském trhu s elektromobily, BASF už teď připravuje další investice do aktivních katodových materiálů v Evropě a je v pokročilých jednáních se zákazníky.

„Kombinací nejmodernější výroby aktivních katodových materiálů a recyklace baterií získává Německo klíčový dílek skládačky pro svůj rostoucí ekosystém baterií. Projekt společnosti BASF zvyšuje naši suverenitu v rámci hodnotového řetězce, podporuje oběhové hospodářství a posiluje tak hospodářskou bezpečnost,” zdůraznil spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck. 

Rozhodnutí ve prospěch Schwarzheide podle něho také podtrhuje atraktivitu lokality – její historii a chemické know-how, stejně jako hojnost obnovitelných zdrojů energie v jeho okolí. A zároveň zdůrazňuje i probíhající transformaci. „Zde, kde se uhlí dlouho zkapalňovalo na benzin, se od nynějška bude vyrábět aktivní materiál pro baterie do elektromobilů,” dodal s tím, že je důležité, že lze transformaci podpořit právě z prostředků IPCEI (jde o takzvané Významné projekty společného evropského zájmu – pozn. redakce).

Uzavření smyčky pro bateriové materiály

Společnost BASF už teď v Asii a Severní Americe nabízí katodové aktivní materiály na bázi recyklovaných kovů jako řešení pro uzavřený cyklus, které šetří zdroje a dále snižuje CO2 stopu. Díky investicím ve Schwarzheide nyní BASF ale přímo podporuje evropský trh a zároveň umožňuje rychlejší růst svého globálního podnikání. 

Závod na recyklaci baterií, který bude vyrábět černou hmotu v Evropě. Foto: BASF

Baterie s ukončenou životností a odpad z výroby baterií se budou v novém závodě mechanicky zpracovávat na černou hmotu. Ta obsahuje klíčové kovy používané k výrobě aktivních katodových materiálů: lithium, nikl, kobalt a mangan. 

Ve druhém kroku lze tyto cenné kovy chemicky získat zpět, co nejudržitelnějším způsobem, a použít je k výrobě nových aktivních katodových materiálů. Zařízení na výrobu černé hmoty se už začalo stavět, vyrábět by se mělo od příštího roku.

„Vytvořením našeho prvního evropského společného centra pro bateriové materiály a recyklaci, chceme posílit hodnotový řetězec baterií v Evropě,” řekl Peter Schuhmacher, který je ve společnosti BASF zodpovědný za bateriové materiály a recyklaci baterií, a prezident divize katalyzátorů. „Budeme pokračovat v uzavírání smyčky a investovat do našich výrobních a recyklačních kapacit po celém světě, abychom uspokojili poptávku našich zákazníků po vysoce výkonných aktivních katodových materiálech s nízkou uhlíkovou stopou,” doplnil.

Nové příležitosti nového průmyslového odvětví

Obě továrny rozšíří portfolio výrobků závodu společnosti BASF ve Schwarzheide a vytvoří přibližně 180 nových pracovních míst. „Lužice je a zůstane průmyslovým a energetickým regionem. Výrobky budou obnovitelné, šetrnější k životnímu prostředí a udržitelnější,” uvedl prezident spolkové země Braniborsko Dietmar Woidke.

Dodal, že nové závody pro bateriové materiály společnosti BASF přispějí k úspěchu projektu transformace regionu, kde se dříve těžilo uhlí. „S výrobou bateriových materiálů, výrobou baterií a jejich recyklací vzniká v Braniborsku nové, jedinečné průmyslové odvětví, kterým otevíráme další kapitolu v naší energetické transformaci. Vzniknou nejen nová pracovní místa v průmyslu, ale i velký přínos k nezávislosti evropské ekonomiky, k domácímu růstu ekonomiky a k ochraně klimatu,” zdůraznil. 

Investice posilují podporu společnosti BASF programu Evropské komise směrem k evropskému hodnotovému řetězci výroby baterií a jsou součástí IPCEI schváleného Evropskou komisí v prosinci 2019 podle pravidel Evropské unie pro státní podporu. 

Zahájení výroby inovativních materiálů pro baterie a výzkumu zaměřeného na vývoj nové generace materiálů pro baterie a vývoj procesů, včetně recyklace baterií, je financováno Spolkovým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu na základě usnesení německého Spolkového sněmu a Ministerstvem hospodářství, práce a energetiky spolkové země Braniborsko na základě usnesení Braniborského zemského sněmu.

(mig)