Pátek, 16. dubna, 2021

Průmyslu se v lednu dařilo, firmám přibývají zakázky

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Z ciziny i z Česka, podle statistiků podniky v lednu nabrali víc objednávek než vloni. Průmyslová výroba tak předčila leckterá očekávání. V pozadí stojí jako obvykle automobilový průmysl. Ten ve srovnání s loňským lednem přidal skoro 20 procent. Čerstvá čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Meziměsíčně o 3,5 procenta, meziročně o 4,3 procent rostla v Česku průmyslová produkce. To je zhruba trojnásobek průměru celé Unie. Kromě automobilového průmyslu se činily taky firmy v energetice a výrobci z kovu. Naopak se nedařilo třeba těžařům. Díky zakázkám z domova i ze světa vzrostly tržby o 12 procent a zdá se, že by v dalších měsících mohlo být ještě lépe. Optimistické jsou o podniky. Ty, které mají alespoň 50 zaměstnanců, v lednu dávali práci více lidem a taky jim lépe platili – průměrně o skoro o 6 procent – 29 151 Kč.

Růst zrychlil taky maloobchod na 3,3 procenta, pokud tedy nepočítáme auta a očistíme výsledek o dva pracovní dny, které byly letos v lednu v porovnání s tím loňským navíc. Nejvíc Češi utráceli v obchodech s nepotravinářským zbožím – hlavně přes internet nebo zásilkovou službu. A možná, že si letos i dali víc novoročních předsevzetí. Statistici totiž zaznamenali nárůst v oblasti kultury a sportu. Samotná auta se pak taky prodávala lépe.

Nová souhrnná čísla vydal statistický úřad taky pro stavebnictví. To v lednu klesalo jak oproti prosinci, tak oproti minulému roku. Více si přečtěte v analýze zde.

Stabilně dobrá čísla pro celý letošní rok očekávají i ekonomové. Hlavní otázkou ale zůstává, kdy ukončí Česká národní banka operace na finančním trhu na oslabení koruny a jak se česká měna poté zachová. V každém případě bude mít ale pravděpodobně její, byť i mírné, posilování negativní vliv na proexportně orientovanou tuzemskou ekonomiku. Co by ji naopak mohlo posílit jsou zatím dobrá čísla eurozóny.

Vanda Kofroňová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter