INZERCE

Obrábění. Ilustrační foto www.pixabay.com

Průmysl byl v červenci méně výkonný

Produkce o 14,1% Průmyslová produkce v červenci meziročně poklesla o 14,1%. Hodnota je hluboko pod naší prognózou (-6,4%) i konsensem trhu (-4,9%).

Tento propad z velké části způsobily jednorázové faktory. „Dle našeho názoru nejde o cyklické zhoršení. Prvním vlivem byl počet pracovních dní, když červenec 2016 jich měl o tři méně. Po očištění celkového růstu o kalendářní vlivy dosáhl meziroční růst -7,6%. Tento propad byl dán druhým necyklickým vlivem,“ uvedl analytik Jiří Polanský z České spořitelny.

Mnoho významných průmyslových podniků využilo rozložení státních svátků v týdnu a stanovilo na červenec celozávodní dovolené. V loňském roce byly dovolené v srpnu. Tyto vlivy poznamenaly i ostatní ukazatele (nové zakázky -16,2% a tržby z průmyslové produkce -18,9%). Průmyslová produkce je i nadále tažena jak domácí, tak i zahraniční poptávkou. „Rizika (brexit) se zatím v cyklickém vývoji produkce příliš neprojevují a spíše se odsouvají až na konec letošního roku či do roku 2017. Pro celý letošní rok čekáme růst průmyslové produkce zhruba kolem 4%. Zahraniční obchod ve schodku Kalendářní vlivy a celozávodní dovolené se podepsaly také na vývoji zahraničního obchodu, který v červenci dosáhl schodku 1,5 mld Kč. Od začátku roku je bilance zahraničního obchodu v přebytku 132 mld Kč., což je o necelých 40 mld lepší výsledek než v loňském roce,“dodal Polanský s tím, že jde dle o jednorázový výkyv způsobený především dočasně nižším vývozem dopravních prostředků a strojů.

Zahraniční poptávka zůstává i nadále silná, což by se mělo opět projevit již v srpnových datech. Také stavebnictví v červenci výrazně pokleslo, když celková stavební produkce meziročně klesla o 16,3%. Na tom se podílely obě její složky (pozemní stavitelství -12,3% a inženýrské stavitelství -23,4%). Vedle kalendářních vlivů je stavebnictví výrazně ovlivněno loňskými mimořádnými veřejnými investicemi a proto je meziroční pokles z tohoto pohledu relativně přirozený a očekávaný.

Jiří Reichl