Provozovateli českých plynovodů, skupině Net4Gas, klesl loni čistý zisk o desetinu na 2,76 miliardy korun. Tržby naopak vzrostly o 12,5 procenta na 9,88 miliardy korun. Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů.
Skupinu Net4Gas tvoří kromě společnosti Net4Gas, s.r.o. firma Brawa, která vlastní plynovod Gazela na hranicích Česka s Německem. Net4Gas je jediným akcionářem společnosti a Gazelu provozuje.
Mluvčí Net4Gas Zuzana Kučerová dodala, že na rozdíl od čistého zisku loni skupině meziročně stoupl provozní zisk, a to o 18 procent na 5,3 miliardy korun. Provozní zisk podle ní vzrostl zejména kvůli vyššímu objemu zemního plynu v tranzitní přepravě. „Potvrdil se trend kontinuální vysoké poptávky po zpětném toku přes území České republiky ve směru západ-východ a také trend krátkodobých obchodů se zemním plynem,“ řekla Kučerová.
Společnost uvedla, že celkový objem zemního plynu, který přepravila, se loni zvýšil na 49,5 miliardy metrů krychlových (m3) proti 47,4 miliardám m3 v roce 2014. Z toho zhruba 7,6 miliardy metrů krychlových činila vnitrostátní přeprava, která zejména v důsledku vyšší spotřeby v Česku meziročně vzrostla o 0,4 miliardy m3.
Podle výroční zprávy investoval loni Net4Gas 689 milionů korun, meziročně o 40 procent více. Největší investicí byly potrubní úpravy a modernizace měřicí technologie na hraniční předávací stanici Lanžhot, kde firma investovala 276 milionů Kč. Společnost Brawa nejvíce investovala do rekonstrukce přijímací komory plynovodu na rozdělovacím uzlu Rozvadov. Vyšla na 14,5 milionu korun.
Vlastníky Net4Gas jsou od roku 2013 kanadská společnost Borealis a německá pojišťovna Allianz, které firmu koupily od energetické skupiny RWE. Net4Gas provozuje více než 3800 kilometrů plynovodů a v rámci této sítě zajišťuje vnitrostátní přepravu a mezinárodní tranzit plynu.
Net4Gas předloni změnil kapitálovou strukturu. Základní kapitál klesl na 2,75 miliardy korun z původních 31,8 miliardy korun. Z celkového kapitálu 42,12 miliardy korun tak skoro 40 miliard pokrývají hlavně dluhopisy a půjčky od bank. O kroku firma tehdy neinformovala Energetický regulační úřad (ERÚ), tvrdila, že tuto povinnost nemá. Net4Gas byl proto kritizován předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou i ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD).
Podívejte se na vybrané ekonomické ukazatele skupiny Net4Gas
ČTK