INZERCE

nové byty_ilustracni foto Zdroj_Trigema

Prodeje nových bytů v Praze v prvním čtvrtletí stagnovaly, průměrná cena stoupla o 18,2 %

Nuda. Tak zhodnotil dění na realitním trhu v Praze v prvním čtvrtletí předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural. V prvním čtvrtletí se v Praze prodalo 1.200 bytů, což je stejně jako v posledním čtvrtletí loňského roku. Stejné číslo zůstalo i u počtu nabízených bytů, kterých bylo 5.400. Cena metru čtverečního nového bytu stoupla mezikvartálně (září-prosinec 2018 vs leden-březen 2019) o 3,5 %, ve srovnání s loňským prvním kvartálem je současná cena 104.666 korun za metr čtvereční vyšší o 18,2 %. Všechny údaje vyplývají z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group, které dnes zveřejnily na tiskové konferenci.

 

Již druhé čtvrtletí po sobě se nabídka nových bytů v Praze drží okolo 5.400 jednotek. Do budoucnosti je navíc možné, že se tento počet dále zvýší. Důvodem nemusí být ani to, že by se na trhu najednou objevilo více nových projektů, ale pouze skutečnost, že již nyní je v nabídkách více jak dvě třetiny bytů, které jsou dražší než 90.000 korun na m2.

V prvním čtvrtletí developeři v Praze prodali 1.200 nových bytů, meziročně se počet nezměnil. Podle odhadu developerů se letos může prodat nejméně bytů od roku 2012. Za celý loňský rok jich prodali 5000. Zhruba dvě pětiny prodaných bytů byly v prvním čtvrtletí dražší než 100.000 korun za metr čtvereční. V prvním čtvrtletí loňského roku jich byla pětina. „Problém není v zájmu o nové byty, ale v uměle omezené nabídce kvůli paralyzovanému povolování na straně jedné a v nedostupných hypotékách na straně druhé. Jen pokud se na trh dostane několik velkých projektů dostupných pro střední třídu, může se poptávka uspokojit a růst cen zastavit,“ doplnil předseda představenstva Cenral Group Dušan Kunovský. Za prodaný byt se podle statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group považuje byt s vydaným územním rozhodnutím a minimálním rezervačním poplatkem 50.000 korun. Podle údajů konkurenčního Ekospolu, který používá jinou metodiku, klesl v prvním čtvrtletí počet nových prodaných bytů v hlavním městě o 3,5 procenta na 1120.

Vývoj cen bytů v Praze. Zdroj: databáze údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group

Nabídka nových bytů se však mírně zvyšuje už od konce předloňského roku. Tehdy developeři inzerovali pouze 3.450 nových bytů. „Na trhu se objevila řada větších projektů o sto a více bytech většinou menších dispozic. Tím se rozrostla především nabídka investičního bydlení. Ani stabilní příliv nových jednotek však dostatečně nenavýšil stav celkové nabídky nového bydlení v metropoli, která se od počátku roku pohybuje kolem 5,5 tisíce jednotek. Očekáváme, že v souvislosti s plánovanou výstavbou a současným vývojem prodejů by v příštím čtvrtletí mohla nabídka mírně růst,“ říká Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Podle údajů developerů jediné regiony, které dokáží trochu držet tempo s Prahou jsou Středočeský, Jihomoravský, Olomoucký a Plzeňský. Celkově však nabídka dostupných bytů v regionech z krátkodobého i dlouhodobého hlediska klesá. „Nabídka dostupných bytů se zvyšovala pouze v nejmenších regionech. Prodeje v regionech z mezikvartálního srovnání vycházejí jako rostoucí. Sledovaná základna posledního období 2018 byla velmi mizivá. To podtrhuje taktéž meziroční srovnání, kdy prodeje v regionech ČR poklesly o čtvrtinu,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Vývoj nabídky a poptávky po nových bytech v regionech. Zdroj: Trigema

 

Jiří Reichl