Především alkohol a tabák, PHM a sezónní oblečení obstaraly dubnový růst spotřebitelských cen o 0,6 %. Je to až nečekaně vysoké číslo, které na druhou stranu může potěšit ČNB. A samozřejmě nešlo jen o tyto zdražující položky, ale o něco více si tentokrát lidé připlatili za potraviny a více do peněženek musí sáhnout kvůli vyšším nákladům na bydlení.
Meziroční inflace v dubnu dosáhla, stejně jako ta meziměsíční, 0,6 %. Inflace se tak po krátké epizodě poklesu vrátila na lednovou úroveň. Aktuálně překonala i nejnovější prognózu centrální banky, která počítala s 0,3 %.
Jak už vyplynulo z minulého jednání bankovní rady, nejenom samotná inflace, ale i růst mezd bude vodítkem pro další kroky centrální banky. Když vezmeme v úvahu aktuální inflační data a očekávaný růst mezd, tak bychom se nemuseli žádného dalšího překvapení od centrální banky v letošním roce dočkat.
Aktuální inflace je docela viditelným potvrzením faktu, že naše ekonomika není až tak bezinflační, jak na základě nejsledovanějších dat vypadá. Už v předchozích měsících se totiž méně citovaný index korigované inflace (inflace bez potravin a PHM) nacházel nad hranicí jednoho procenta. A nakonec když se podíváme na ceny zboží a služeb, zjistíme, že zatímco zboží v obchodech stále ještě více méně zlevňuje, za služby (zvláště ty spojené s bydlením) si už v podstatě pravidelně připlácíme.
V dalších měsících by se celková inflace měla držet v blízkosti současné úrovně a v závěru roku nejspíše už prolomí hranici jednoho procenta. Samozřejmě nebudeme-li počítat s nějakým dalším dramatickým vývojem cen ropy nebo s extrémními výkyvy u potravin.
I když inflace postupně naroste, nebude natolik vysoká, aby ohrožovala reálnou finanční situaci domácností. Přece jen se dá letos počítat s rychlejším růstem mezd v důsledku nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců i vzhledem k tomu, že se tuzemským firmám už několik let velmi daří a jejich ziskovost narůstá.
Petr Dufek, analytik ČSOB