INZERCE

Silnice vedoucí k Masarykovu lesu v Izraeli a na ní automobil českých dobrovolníků. Foto: Český výbor Židovského národního fondu KKL-JNF

Přispějte na obnovu Masarykova lesa v Izraeli – jeden strom stojí 350 korun

Masarykův les, vysázený v roce 1930 občany Československa na severu Izraele, potřebuje po téměř 90 letech kompletní obnovu, novou výsadbu a vyčištění. Právě o to se nyní snaží Český výbor Židovského národního fondu KKL-JNF, který dává dohromady finanční prostředky na revitalizaci lesa a shání rovněž odborníky. Vše by mělo být hotovo do března 2020, na který připadá 170. výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka. Přispět na výsadbu lesa je možné i na internetu zakoupením jednoho či více stromků v hodnotě 350 Kč.

Masarykův les byl založen na počest prvního československého prezidenta, ale i jako dar k jeho 80. narozeninám. Slavnostní ceremonie se odehrála v dubnu 1930. Les mohl být založen díky sbírce organizované tehdy Československým výborem Židovského národního fondu KKL-JNF, což je nezisková organizace, která se v Izraeli stará o vysazování stromů. Za prostředky, které byly vybrány, byla zakoupena půda v údolí na severu Izraele a vysázeno na 13.000 zejména borovic, cypřišů a olivovníků. Les se nachází nedaleko kibucu Sarid, který s revitalizací pomáhá.

Potomci českých Židů, kteří ke vzniku lesa přispěli, žijí ve zdejších kibucech dodnes. „Budeme více než rádi, když se les rozšíří a bude sloužit k odpočinku a relaxaci nejen nás z kibucu Sarid,“ uvedl k nynějším plánům na obnovu lesa John Eisner z kibucu Sarid.

První skupina dobrovolníků z České republiky dorazila do Izraele již loni a kácela nežádoucí vegetaci v zarostlém lese. Druhá skupina odjela letos v únoru sázet nové stromky. Podařilo se rovněž získat první peněžní dary, za které bylo vybudováno několik set metrů zpevněných cest, lavičky a pamětní kámen s informacemi o lese a jeho historii.

V lednu 2020 odjedou do Saridu dvě skupiny dobrovolníků-studentů z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Vzhledem k charakteru počasí je možné v lese pracovat pouze v zimních měsících, v letních panují v oblasti velká horka a půda je vyschlá a pro revitalizaci nevhodná. Zástupci KKL-JNF doufají, že díky dalším finančním prostředkům budou práce v lese i nadále pokračovat.

Areál o rozloze 3,5 hektaru by měl sloužit k odpočinku obyvatel okolních obcí, jako turistický cíl a v neposlední řadě jako památné místo občanů Československa, kteří les před 90 lety vysadili.

Návštěvníky by v budoucnu měla uvítat vstupní brána, na které budou umístěny plakety se jmény dárců, kteří se o revitalizaci lesa zaslouží. Lesem pak povedou zpevněné cesty pro pěší, matky s kočárky i vozíčkáře, protože hlavní cesta lesem bude bezbariérová. Připravuje se rovněž informační systém s historií lesa, informacemi o místní vegetaci i úkoly pro návštěvníky. V lese by rovněž měly přibýt další lavičky.

Záštitu nad projektem revitalizace Masarykova lesa převzal Nadační fond společnosti BigBoard. „Masaryk je osobou nesmazatelně zapsanou do česko-slovenských dějin a jeho odkaz by se měl neustále připomínat. A stejně tak i jeho aktivity v boji proti antisemitismu,“ uvedla Pavlína Stránská ze společnosti BigBoard. „Věříme, že stejně jako při budování lesa k jeho 80. narozeninám, se i v současné době najde spousta lidí, kteří na obnovu rádi přispějí, aby se zrekonstruovaný les mohl ukázat v celé své kráse u příležitosti 170. výročí od narození TGM,“ dodala.

„Počítáme s tím, že práce začnou na podzim a potrvají do konce února 2020 v rozsahu, jaký zvládnou naši dobrovolníci ve spolupráci s lidmi z kibucu Sarid a izraelské centrály KKL,“ řekla ČTK Zoša Vyoralová, výkonná ředitelka Českého výboru Židovského národního fondu KKL-JNF. „Termín 5. března 2020 je pro nás zlomový. Dne 7. března totiž uplyne 170 let od narození TGM a na počest prvního československého prezidenta je připraveno slavnostní setkání v revitalizovaném lese, které by se mělo konat za účasti nejvyšších představitelů z Česka a Izraele,“ dodává Vyoralová s tím, že v první fázi je připravený rozpočet na 1,4 milionu korun, ale podle toho, jak se podaří získat či nezískat finanční prostředky jsou připraveni „košatit či ořezávat plány“.

V této souvislosti se připravuje rovněž cesta předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který by měl spolu se skupinou senátorů a poslanců dorazit do Izraele a jedním z hlavních bodů jejich programu bude právě slavnostní otevření revitalizovaného lesa u kibucu Sarid.

-čtk-