Český výrobce kontrolních a řídicích systémů ZAT podepsal dohodu o spolupráci s jihokorejským podnikem Doosan Enerbility. Strategická spolupráce obou společností se má týkat nejen plánované výstavby nového jaderného zdroje v Jaderné elektrárně Dukovany, ale také dalších elektráren v Evropě.
Za Doosan Enerbility smlouvu stvrdil svým podpisem ředitel jaderné I&С divize Seongtae Kim, za českou stranu majitel a předseda představenstva ZAT Jaroslav Scharf spolu s členy představenstva ZAT Vladislavou Česákovou a Ivem Tichým. Pokud korejský uchazeč vyhraje soutěž na dodávku technologie pro elektrárnu Dukovany II, otevře se firmě ZAT cesta k zajímavým zakázkám.
„Disponujeme jedním z nejmodernějších řídicích systémů na trhu, který je aktuálně nasazený na 43 blocích jaderných elektráren ve světě. Podepsání strategické dohody je pro nás dalším významným krokem k realizaci dodávek českého řídicího systému na tuzemsk trh,“ uvedl ke spolupráci člen představenstva ZAT Ivo Tichý.
S koncernem Doosan spolupracuje ZAT na zakázkách energetice dlouhodobě, zatím se jednalo hlavně o dodávky řídicích systémů pro turbiny z produkce plzeňské Doosan Škoda Power. Jak Ekonomický deník uvedl v červnu, v případě vítězství korejské skupiny KHNP/KEPCO v dukovanské soutěži bude Doosan hlavním dodavatelem zařízení pro primární okruh jaderné elektrárny. Jeho česká dceřiná firma Doosan Škoda Power by měla vyrobit a nainstalovat parní turbinu.
Parťáky na českém trhu nyní hledají všichni tři zájemci o zakázku v Dukovanech. Důkazem může být memorandum o porozumění, které v tomto týdnu podepsal generální ředitel Škody JS František Krček s viceprezidentem Westinghouse Electric Company Michaelem T. Coonem. Podepsané Memorandum definuje spolupráci obou firem a vzájemnou podporu na evropských trzích, kde se plánuje stavba nových jaderných bloků. Tedy zejména v České republice, Polsku, Slovinsku a na Ukrajině. Hodně aktivní je v posledních měsících také EDF.
Profil podniku ZAT
Řídicí systémy ZAT jsou dnes využívány na 43 jaderných blocích v sedmi zemích, konkrétně ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. Nezaměřuje se přitom jen na ruské reaktory typu VVER. V současné době má firma rozpracované dodávky řídicího systému pro osm reaktorů různého typu. „Věříme, že naše kompetence uplatníme také při plánované dostavbě nových jaderných bloků u nás,“ doplňuje členka představenstva ZAT Vladislava Česáková.
Společnost ZAT se sídlem v Příbrami se specializuje na dodávky řídicích a kontrolních systémů nejen pro energetiku, ale také pro průmysl a dopravu. V roce 2021 vykázala tržby 491 milionů korun a čistý zisk 9,3 milionu. Podnik měl loni 345 zaměstnanců, kteří vedle centrály v Příbrami pracují také na pobočkách v Plzni a Benešově.
Tomáš Rovný