INZERCE

David Sassoli_předseda Evropského parlamentu. Foto: Flickr

Předseda EP: Vlády EU musí najít nové možnosti, jak společně financovat oživení našich ekonomik

Předseda EP David Sassoli ve středu v souvislosti se zasedáním Euroskupiny vyzval vlády zemí EU, aby se dohodly na společném financování opatření na oživení ekonomiky v Unii.

Ministři členských států eurozóny jednají od úterý do dnešního odpoledne o záležitostech týkajících se jejich společných odpovědností souvisejících s eurem. Zasedání Euroskupiny se koná netradičně formou videokonference ministři řeší koordinovanou reakci na ekonomické důsledky pandemie COVID-19.

Při této příležitosti vystoupil předseda Evropského parlamentu a vyzval vlády zemí EU, aby se dohodly na společném financování oživení evropské ekonomiky.

„V této chvíli toho potřebujeme udělat mnohem víc. Naši občané, podniky, rodiny, mladí lidé mají obavy z nejisté budoucnosti, protože ve všech našich zemích tato zdravotní krize zničí miliony pracovních míst. V posledních týdnech se Evropská unie postavila novým výzvám a konala. Například uvolněním pravidel státní pomoci, které našim zemím umožňuje realizovat obrovské zásahy na podporu našich občanů a podniků.

Dočasného rámce Evropské komise pro veřejnou podporu se účastní již patnáct států, nově zahrnuje i výzkum a vývoj

 

Tam, kde EU nezasáhla, byla reakce slabá nebo žádná. Za toto musí národní vlády převzít zodpovědnost. Protože právě teď potřebujeme nástroje na překonání této krize a zahájení plánu obnovy. Musíme být připraveni na následky této krize, nesmíme se jí poddat,“ prohlásil předseda Evropského parlamentu David Sassoli.

„Mezinárodní organizace práce (ILO) v úterý uvedla, že negativní dopady této krize pocítí 2,5 miliardy lidí na celém světě. Kolik milionů lidí bude zasaženo v Evropě? Máme povinnost chránit naše občany, na severu, jihu, východě a západě. Dosud jsme zavedli významná opatření: podporu národních systémů na snížení nezaměstnanosti (SURE), zlepšení podmínek pro využívání Evropského mechanismu stability (ESM) členskými státy, refinancování prostřednictvím Evropské investiční banky (EIB) zaměřené především na ochranu malých a středních podniků, stejně jako takzvanou „bazuku“ Evropské centrální banky (ECB) na podporu likvidity a nákupu veřejných a soukromých dluhopisů,“ uvedl předseda EP.

„Dnes však potřebujeme víc: potřebujeme vytvořit fond na podporu oživení ekonomik, abychom se podělili o náklady na opětovné nastartování našich ekonomik. Bude to stát spoustu peněz a rozpočet EU je příliš omezený a nebude stačit. Potřebujeme nové a mimořádné možnosti, jak to společně financovat. Není to pouze otázka solidarity, je to v zájmu všech, protože evropské ekonomiky jsou silně propojeny. Kolaps jedné země by měl nevyhnutelný dramatický dopad na všechny ostatní. V této souvislosti musí reakce Euroskupiny odpovídat této výzvě,“ zdůraznil David Sassoli.

„Vlády a občané musí věřit v sílu Evropy, která nám poskytla 70 let spolupráce a míru. Dnes – více než kdykoliv předtím – musíme investovat do naší společné budoucnosti,“ dodal předseda Evropského parlamentu.

-red-