INZERCE

Dobíjecí stanice Pražské energetiky (PRE). Foto: PRE

Pražská energetika zatím drží ziskovost. Chce mít 300 MW v zelené energetice

Bláznivý vývoj na trzích s elektřinou a plynem zatím finanční výsledky Pražské energetiky výrazněji neovlivnil. Čistý zisk celé skupiny PRE za loňský rok dosáhl 2,52 miliardy korun a oproti roku 2020 se téměř nezměnil. Tržby se meziročně zvýšily o 6,7 procenta na 22,76 miliardy korun.

Jak uvedla Pražská energetika (PRE) ve výroční zprávě za rok 2021, mírně oproti předchozímu roku poklesla marže z prodeje elektřiny. Naopak vzrostla marže z prodeje plynu a distribuce. Společnosti se podařilo zvládnout i důsledky bankrotu firemní skupiny Bohemia Energie v říjnu loňského roku, kdy PRE v roli dodavatele poslední instance převzala zhruba 70 tisíc odběrných míst v Praze a okolí.

V letošním roce PRE očekává mírné snížení provozní ziskovosti kvůli dopadu růstu cen energií na velkoobchodním trhu. „Zvýšená cenová hladina a vysoká volatilita má vliv na potřebu zvýšení pracovního kapitálu a cash flow, neboť komoditní burza PXE a operátor trhu s energiemi OTE požadují v souladu se svými pravidly významně vyšší finanční zajištění dotčených obchodů. Pro překlenutí této situace byly vyjednány se spolupracujícími bankami krátkodobé úvěry v souhrnné výši cca 2 mld. Kč,“ uvedla PRE v závěru výroční zprávy.

Hlavní provozní výsledky PRE za rok 2021. Zdroj: Pražská energetika, výroční zpráva 2021

PRE chce významně expandovat v oboru výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, do roku 2030 chce uvést do provozu nové instalace o výkonu minimálně 300 megawattů. A to jak za podpory evropských dotací, hlavně z Modernizačního fondu, tak také na čistě komerčním základě. Již dnes společnost vlastní fotovoltaické zdroje o výkonu 25,7 megawattů a větrné elektrárny o výkonu 4 megawattů.

Jak Ekonomický deník již loni uvedl, firma PREměření ze skupiny PRE získala z Modernizačního fondu podporu ve výši 6,9 milionu korun na rozšíření stávající fotovoltaické elektrárny Pozorka na jižní Moravě. Podle informací ve výroční zprávě chce výstavbu zahájit již v létě a dokončit na počátku roku 2023. PRE již také získala příslib dotace na stavbu dvou velkých solárních parků FVE Mlýnec a FVE Nové Sedlo.

Další oblastí zájmu je elektromobilita, konkrétně rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury a nabídka řešení pro domácí nebo firemní dobíjení. PRE provozovala ke konci roku 2021 bezmála 300 veřejných dobíjecích stanic.

Hlavním akcionářem Pražské energetiky je konsorcium města Prahy a německé Energie Baden-Württemberg (EnBW), které vlastní přes 58 procent akcií. Dalších 41,4 procenta akcií drží EnBW samostatně. EnBW současně patří mezi hlavní dodavatele elektřiny a plynu pro PRE. Roste také objem elektřiny nakoupené z obnovitelných zdrojů na českém území.

David Tramba