Žádná elektřina ani teplo vyrobené z uhlí, 23 tisíc budov se solárními panely nebo kogeneračním zdrojem energie, 10 tisíc veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a také recyklace 60 procent komunálního odpadu. Takové jsou ambice hlavního města Prahy k roku 2030. V nejbližší době má klimatické závazky potvrdit současná magistrátní koalice, kterou tvoří Piráti, Praha sobě a koalice vedená TOP 09.
Konkrétní záměry představil na konferenci v úterý večer expert konzultační firmy SEVEn Energy Tomáš Voříšek, který je členem magistrátní komise pro udržitelnou energii a klima. Klimatický plán hlavního města Prahy je těsně před dokončením, tudíž se některé detaily mohou ještě změnit. Hlavním cílem je snížení emisí o 45 procent do roku 2030 (z výchozí hodnoty 8,8 milionu tun CO2 v roce 2010), tedy závazek schválený pražským zastupitelstvem v červnu 2019.
Podle návrhu, který má redakce Ekonomického deníku k dispozici, dosahují odhadované náklady na všechna chystaná opatření celkem 50 miliard korun. Patří mezi ně posílení výroby elektřiny a tepla z obnovitelných a nízkoemisních zdrojů přímo na území hlavního města. Například jen zelené elektřiny má přibýt v objemu 2,3 miliardy kWh ročně. Co týká teplárenství, přednost mají mít kogenerační jednotky, kondenzační kotle a tepelná čerpadla. Spalování uhlí na území hlavního města má naopak do konce desetiletí skončit.
Snižování emisí v Praze do roku 2030
Vedle energetiky se návrh zabývá také dopravou a nakládáním s odpady. V dopravě má vedle již zmíněných 10 tisíc veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily přibýt 900 autobusů s elektrickým či hybridním pohonem. K pohonu vozidel chce město využít také biometan vyrobený z odpadu. Díky elektromobilitě má produkce emisí z dopravy klesnout o 17 procent, zatímco v oblasti výroby elektřiny a tepla mají se do roku 2030 počítá se snížením emisí o 60 procent.
Plány hlavního města před měsícem v obecnější rovině komentoval náměstek primátora Petr Hlubuček. „V současné době dokončujeme Klimatický plán hlavního města Prahy, obsahující více než 60 konkrétních opatření, které nám do roku 2030 pomohou snížit uhlíkovou stopu města o 45 procent v porovnání s rokem 2010. Mezi hlavní opatření patří masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie především na budovách, úspory energie a přechod na nízkoemisní dopravu včetně rozvoje elektromobility,“ uvedl Hlubuček na konci března.
Mohlo by vás zajímat
První projekty komunitních obnovitelných zdrojů by měly být realizovány již v tomto roce a s masivnějšími investicemi počítáme od roku 2022. Na přípravu a realizaci projektů chce Praha v maximální možné míře využít externí zdroje, jako například Modernizační fond. S jeho pomocí chce město financovat třeba instalaci fotovoltaických panelů na veřejných budovách.
David Tramba