Česká pošta podle plánu ruší svých 300 poboček, řadu z nich v Praze. Ta přitom dlouhodbě čelí nedostatku nájemního bydlení a vedení města by proto rádo využilo i objekty, kterých se státní podnik zbavuje. Aktuálně řeší jeden z nich, část objektu v Moravské ulici na Praze 2. Už jednou vyhlášená e-aukce byla zrušená, v nejbližší době se ale bude realizovat znova, jak Ekonomickému deníku potvrdil mluvčí ČP Matyáš Vitík, tentokrát ale s účastí města, jakožto zájemce. A nemusí být ani poslední.
Výstavby nových bytů brzdí zdlouhavý proces schvalování jednotlivých projektů. Nové vedení města se proto snaží najít alternativy, rušené pobočky České pošty by mohly být jednou z nich. V Praze se jich uzavírá rovnou 35 z celkových 106. Praha teď s ČP analyzuje další vhodné nemovitosti k odkupu a připravuje jejich seznam.
„Jednou z mých priorit jsou byty pro mladé lidi, kteří si koupi nemovitosti nebo pronájem bytu nemohou za současné tržní situace dovolit. Získání pražských objektů, kterých se chce Česká pošta v rámci své restrukturalizace zbavit a které jsou vhodné pro bydlení, by Praze významně pomohlo s kapacitami nájemního bydlení,” konstatuje náměstkyně pro bydlení Alexandra Udženija s tím, že domy s malometrážními byty, jakým je například ten v Moravské ulici na Praze 2, by mohly být ideální pro startovací bydlení. Podobně, jako je to typické v zahraničních metropolích, v Berlíně či Amsterdamu.
„Nedopustím, aby se tyto prostory proměnily v další kanceláře či krátkodobé bydlení a hostely. Chci, aby město žilo a mladí lidé měli kde bydlet. Samozřejmě vím, že to není samospasné řešení, ale jsme v situaci, kdy každý byt se počítá,” dodala.
Mohlo by vás zajímat
A první krok se povedl: za součinnosti náměstkyně, primátora hlavního města Bohuslava Svobody a radního pro majetek Adama Zábranského se zrušila online dražba této části vinohradské nemovitosti s dohodou, že Praha bude o budoucích prodejích informována dostatečně dopředu, aby se stihla zúčastnit případné aukce. Stalo se tak i po intervenci primátora Bohuslava Svobody u ministra vnitra Víta Rakušana, který vyzval ředitele České pošty Miroslava Štěpána, aby e-aukci objektu na Vinohradech zrušil.
Podle vyjádření mluvčího České pošty Matyáše Vitíka byla důvodem především transparentnost. „Zmíněný objekt se totiž rozdělil na dvě části, což však v podmínkách dražby chybělo. Jedna, kde je pobočka, ta se neprodává. A druhá, která se prodávat bude, ale kde bude součástí smlouva i se správcovskou firmou, což tam původně nebylo. Chtěli jsme ale, aby případný zájemce měl veškeré podklady,” uvedl pro Ekonomický deník Vitík.
Nová e-aukce by se pak podle něho měla vypsat v co nejkratší době, jak potvrdil ED. Startovní cena vychází se znaleckého posudku, což v tomto případě činí 62,4 milionů korun.
Výměna 21 poboček, nejvíc na severní Moravě a Vysočině
Radní Zábranský také připomněl, že už v minulém volebním období majetková spolupráce s Českou poštou fungovala, Praha v té době od podniku odkoupila budovy v Durychově a na Sofijském náměstí. „Z mého pohledu je to win-win. Pošta získá peníze, které potřebuje, a město na oplátku budovy, které může dál rozvinout ve prospěch Pražanů. Jsem rád, že ve spolupráci pokračujeme,” dodal Zábranský.
Česká pošta po jednání se zástupci měst a obcí vyměnila v seznamu 300 rušených poboček 21 za jiné. Celkový počet uzavíraných pracovišť se neměnil, jak potvrdil mluvčí ČP. Nejvíce se měnilo v Moravskoslezském kraji a na Vysočině.
„Důvodem změn bylo dodržení tří zásad České pošty, tedy splnění legislativních, ekonomických a klientských kritérií. Zároveň jsme vyšli vstříc v mantinelech těchto kritérií starostům, kteří na základě místní znalosti požadovali změny v seznamu svých rušených pošt,” přiblížil Vitík.
Jak vyplývá z dalších informací pošty, všech 300 poboček bude uzavřeno k 30. červnu. Ten den budou mít z provozních důvodů otevřeno jednu hodinu. Během června budou pak podle Vitíka na rušených pobočkách uvedeny informace o nástupnických poštách a o službách, které budou tyto pobočky poskytovat a v kterých časech. Držitelé zákaznické karty České pošty pak dostanou informace o nastalých změnách a bude spuštěna speciální webová stránka se všemi novinkami.
O snížení počtu povinně provozovaných pošt z 3200 na 2900 rozhodla vláda. Důvodem je snižování nákladů kvůli klesajícímu poštovnímu provozu. Ten se za posledních pět let snížil o 42 procent, počet pošt se přitom nezměnil. Zhruba čtvrtinu nemovitostí z rušených poboček, které pošta vlastní, chce nabídnout k prodeji. Součástí rušení poboček je i snížení počtu pracovních míst.
Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, letos to měly být až čtyři miliardy, proto musela sáhnout k úsporným opatřením. Do poloviny roku by měla oznámit plán transformace. Následně by se měla rozdělit na část provozují pobočky a poskytující služby pro stát a komerční část s balíkovými a logistickými službami.
Monika Ginterová