Praha 3 bez ČSSD, na Praze 6 v radě ODS misto ANO

Povolební vyjednávání pokračují někde bouřlivě, někde naprosto v poklidu, jinde jsou plné zvratů a odstraňují vítěze voleb od možnosti sestavit koalici. V Praze 3 to vypadá, že vítězné uskupení Pro Prahu 3-ODS,KDU-ČSL, Svobodní dali exkluzivní nabídku STAN. V šesté městské části vyjednává vítězné KLID. Koalice TOP 09 a KDU-ČSL s politickými partnery. Jisté je, že stávající koalice nebude zachována. Místo ANO pravděpodobně zasedne v radě ODS.

Lídr regionálního Pro Prahu 3 (ODS,KDU-ČSL, Svobodní) Alexander Bellu Ekonomickému deníku potvrdil, že se svým vyjednávacím týmem dal exkluzivní nabídku spolupráce a jednání o koalici na radnici třetího pražského obvodu sdružení TOP09/STAN.

Podle zákulisních informací mají členové a příznivci STAN pro tuto spolupráci pochopení, partneři z TOP09 by chtěli jednat jen s ODS a lidé ze STANu by zase chtěli jednat spis s Piráty a Zelenými. ODS dostala zprávu, že se její potenciální partneři budou porozhlížet a „za pár dnů si dají vědět“. Alexander Bellu říká, že strany, které oslovil mají k sobě blízko lidsky i programově. „Věřím, že se s TOPkou a STANem v čele s panem Ptáčkem na společné koalici dohodneme, pro Prahu 3 jde jednoznačně o nejlepší řešení,“ řekl Bellu s tím, že by taková koalice kopírovala půdorys končícího vedení radnice.

„Věřím, že naši i voliči této koalice ocení, když Prahu 3 povedou tradiční, konzervativní strany, které neslibují hory doly a jsou připraveny dělat kvalitní komunální politiku,“ dodal Bellu.

V Praze 6 chce vládnout KLID.

KLID. – Koalice TOP09 a KDU-ČSL, kterou vedl dosluhující starosta Ondřej Kolář vyjednává o obsazení radnice i po letošních volbách. Jejich vítězství však nebylo vůbec přesvědčivé, získali 19,94% hlasů, druhá ODS pak 19,53%, třetí Piráti získali 17,30%. Podle interních informací se nyní vyjednává o rozdělení oblastí, za které budou zástupci jednotlivých stran. V radě by mělo dojít k obměně. Dosavadní ANO pravděpodobně vystřídá ODS.

Jiří Reichl