Pátek, 20. května, 2022

PPF je opět v zisku. Za první pololetí vydělala přes 5 miliard korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

PPF Group se po ztrátovém roce 2020 vrací k ziskovému hospodaření. V prvním pololetí letošního roku vytvořila čistý zisk ve výši 208 milionů eur (5,3 miliardy korun) v porovnání se ztrátou 384 milionů eur ve stejném období loňského roku. Jak lze vyčíst z detailních výsledků skupiny, výdělečné podnikání v oboru telekomunikací a médií převážilo nad prodělkem v oboru financí.

Celková aktiva Skupiny ke konci června dosáhla 40,3 miliardy eur, což představuje mírný nárůst oproti částce 39,7 miliardy eur ke konci loňského roku. Vlastní kapitál skupiny PPF připadající na akcionáře se ve stejném období zvýšil ze 7,9 na 8,6 miliardy eur (220 miliard korun).

„Výsledky PPF za první pololetí ukazují, že Skupina je schopna překonat okamžité, ale i déletrvající dopady pandemie na byznys, a to díky oborové a geografické diverzifikaci svého portfolia. PPF je v zisku už dvě po sobě jdoucí pololetí, a tak je připravena realizovat další transakce a zároveň dál investovat do existujících aktiv,“ uvedla Kateřina Jirásková, finanční ředitelka a členka řídicího výboru PPF.

Solidní zisky z telekomunikací i médií

Kromě tiskové zprávy zveřejnila skupina PPF také 70stránkovou pololetní zprávu v angličtině. V ní se lze dočíst například to, že podnikání v oboru telekomunikací vyneslo za leden až červen čistý zisk 232 milionů eur. Dalších 71 milionů eur vydělala mediální skupina CME. Nepříliš ziskové bylo podnikání v oboru nemovitostí a strojírenství. Ve ztrátě zůstal segment finančních služeb, které zahrnují hlavně skupinu Home Credit (minus 146 milionů eur).

Nejméně se skupině PPF daří na klíčovém čínském trhu, kde se čistý úrokový výnos meziročně propadl o 55 procent na 461 milionů eur. „Pandemie nejvíce zasáhla náš byznys spotřebitelského financování, proto mě těší, že na většině trhů, kde působí Home Credit, včetně Česka a Slovenska, se nám podařilo udržet dlouhodobou ziskovost,“ dodává k výsledkům finanční divize Kateřina Jirásková.

Největší nákupní i prodejní transakce se odehrály až po skončení prvního pololetí, tudíž nemohly výše uvedené výsledky ovlivnit. Skupina PPF v září koupila kancelářský komplex ve městě Orlando na Floridě o deseti budovách. Hodnota této transakce, která má být vypořádána do konce roku, dosahuje 270 milionů eur.

V polovině října skupina PPF oznámila, že prodává 30procentní podíl v telekomunikační infrastruktuře CETIN Group singapurské státní investiční skupině GIC. Prodejní cena nebyla zveřejněna, podle odhadů se může pohybovat od 30 do 40 miliard korun. Tento miliardový obchod bude dotažen poté, co jeho účastníci získají potřebný souhlas příslušných antimonopolních úřadů.

PPF bez otce zakladatele

Skupina PPF vznikla v září 1991 První privatizační fond. Po úspěchu v obou kolech kuponové privatizace se fond v březnu 1996 přeměnil na akciovou společnost PPF investiční holding. Klíčovou holdingovou společností skupiny je PPF Group N. V. se sídlem v Amsterdamu. Majoritním vlastníkem PPF Group byl až do své smrti Petr Kellner, který zde vlastnil 98,93 procenta akcií. Petr Kellner byl dlouhodobě nejbohatším českým byznysmenem, letos jej v žebříčku nahradila vdova Renáta Kellnerová.

Portfolio PPF zahrnuje Home Credit, PPF banku, Air Bank, skoro 30 procent akcií banky Moneta (bankovnictví), Cetin, O2 (telekomunikace), PPF Real Estate Holding (reality), Sotio (biotechnologie), Škoda Transportation (dopravní strojírenství), PPF Life Insurance (pojišťovnictví), RAV Agro (zemědělství), PPF Art (aktivity v oblasti kultury a umění) nebo Bestsport (vlastník pražské O2 areny). Do skupiny patří také firma CzechToll, provozovatel mýta v České republice.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter