INZERCE

Bioplynová stanice. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Povolená ziskovost elektráren: solární 8,4, bioplynky 10,6 procenta

Povolená míra ziskovosti pro vodní, větrné a solární elektrárny bude podle nařízení vlády 8,4 procenta ročně, u zdrojů na spalování biomasy 9,5 a u bioplynových stanic 10,6 procenta. Tyto tři cifry obsahuje návrh nařízení vlády, který se Ekonomickému deníku podařilo získat.

Návrh nařízení s poněkud dlouhým názvem – o stanovení hodnot vnitřního výnosového procenta investic pro jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů – připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Nyní jej čeká mezirezortní připomínkové řízení. Pokud se v něm „nezadrhne“, tak ministerstvo počítá s účinností nařízení od 1. června.

Stanovená procenta poslouží pro kontrolu přiměřenosti zisku a návratnosti investic do obnovitelných zdrojů z let 2006 až 2010. Jako měřítko ziskovosti zde slouží vnitřní výnosové procento (IRR). To měří časovou hodnotu peněz; konkrétní hodnota procenta uvádí, kdy je v rovnováze objem počáteční investice a diskontovaných zisků z následného provozu elektrárny.

Zvolené hodnoty IRR nejsou pro energetické insidery žádným velkým překvapením. Vyšší sazby pro biomasu a bioplyn obsahoval už původní vládní návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie, sazbu 8,4 procenta pro ostatní prosazovala loni během schvalování novely v poslanecké sněmovně vlivná Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE). Stejný názor měli také mnozí poslanci tehdejší opozice – a tedy současné vládní koalice.

Schvalování zmíněného zákona bylo chaotické a plné zvratů. Vláda Andreje Babiše prosazovala pro solárníky nízkou IRR 6,3 procenta a sněmovna návrh ještě „vylepšila“ rozšířením srážkové daně z plateb za vyrobenou elektřinu pro fotovoltaiky z let 2009 a 2010. Senát následně zákon upravil tak, že maximální povolená hranici IRR stanovil v rozpětí od 8,4 do 10,6 procenta. Konkrétní výši IRR pro různé typy podporovaných zdrojů měla určit vláda, což se právě teď stalo.

Nejdřív výpočet, pak stanovení limitu

Celý proces takzvané kontroly překompenzace má poněkud anekdotický ráz. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž nejprve provedlo výpočet IRR pro obnovitelné zdroje z let 2006 až 2010 a až poté zveřejnilo výši maximální povolené ziskovosti. Jak Ekonomický deník jako první uvedl v minulém týdnu, výsledky kontrol zveřejnilo ministerstvo průmyslu na svém webu.

Podle výsledku této analýzy je ziskovost všech typů zelených elektráren v pořádku a není třeba ji dále řešit v rámci takzvané překompenzace. Ziskovost měřená vnitřním výnosovým procentem (IRR) se zpravidla pohybuje od 5 do 7 procent ročně. Tedy hluboko pod maximální povolenou sazbou, jejíž překročení by vedlo k zásahu státu a krácení podpory v dalších letech.

Oslovení zástupci oboru v neformální debatě zmiňují změnu postoje vlády. Zatímco za éry ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) byl politický zájem solárníky „nachytat“ a podporu jim seškrtat, nová pravostředová vláda jde cestou nejmenšího odporu. Pro všechny zúčastněné je tudíž úleva, že stát nebude muset překompenzace dál řešit a že máme nepříjemnou povinnost, kterou si vyžádali úředníci Evropské komise, za sebou.

David Tramba