INZERCE

Alexandra Rudyšarová - náměstkyně ministryně průmyslu a obchodu. Foto: archiv redakce

Na post náměstkyně ministryně průmyslu zamíří nejspíš ex-šéfka Czechinvestu Rudyšarová

Alexandra Rudyšarová patřila mezi žhavé kandidáty na post ministryně průmyslu ve vznikající vládě Andreje Babiše. Silnou oporu má u komunistů, její syn dělá asistenta jejich předsedovi Vojtěchovi Filipovi. Nyní se spekuluje o jejím nástupu na post náměstkyně ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové.

„Nepřijde sama,“ tvrdí političtí insideři o nástupu šéfky Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Martě Novákové na post ministryně průmyslu a obchodu v právě vznikajícím kabinetu Andreje Babiše. V zákulisí politické scény se podle informací Ekonomického deníku vydatně spekuluje o tom, že by na post politického náměstka měla nastoupit Alexandra Rudyšarová. Nabízí se pro hned několik důvodů.

Rudyšarová už náměstkyní resortu byla v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, kdy zastávala post vicešéfa ministra Jiřího Ciencialy. Má blízko k Miloši Zemanovi. Za druhé, je nejbližší spolupracovnicí navrhované ministryně Marty Novákové. Je totiž generální ředitelkou sekretariátu Svazu obchodu a cestovního ruchu, jemuž Nováková předsedá. A za třetí, její syn Rudolf Rudyšar je jedním z poslaneckých asistentů předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Byli to přitom komunisté, kdo za viditelnou oponou politického kvasu Rudyšarovou tlačili na post ministryně. Rudyšarová by se mohla stát takzvaným politickým náměstkem, nebo by mohla mít na starosti evropské fondy, podobně jako v úřednickém kabinetu na postu Ciencialovy náměstkyně. Ekonomický deník se pokoušel Alexandru Rudyšarovou kontaktovat na Svazu obchodu a cestovního ruchu, ale podle spolupracovnice odjela na jednání.

Alexandra Rudyšarová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Další vzdělání získala na University of Cambridge a Centre for European Legal Studies. Je členkou Mensy ČR, hovoří rusky a anglicky.

V letech 2007 — 2011 pracovala Alexandra Rudyšarová v CzechInvestu, kde se kromě konsolidace agentury a zvýšení její efektivity věnovala také programům podpory mezinárodních inovačních projektů v pozici generální ředitelky a personální náměstkyně. Do Czechinvestu přišla ze společnosti TELE2, ve které působila na postu jednatelky. Dříve pracovala jako odborný referent legislativního odboru Poslanecké sněmovny, dělala také podnikovou právničku a na začátku 90. let byla zaměstnána v prezidentské kanceláři.

Od roku 2011 byla, až do nástupu na post náměstkyně ministra průmyslu a obchodu, OSVČ. Působila rovněž jako externí pedagog na Vysoké škole finanční a správní.

V jejím profesním životopise, který zveřejnila po nástupu do Czechinvestu ale pár údajů chybí. Například ten, že od listopadu 1999 do listopadu 2001 byla členkou představenstva akciové společnosti Harvard Assets Management. O dva roky déle byla také členkou další akciovky Credit Management, kde v minulosti také působili zakladatelé Harvardských fondů Boris Vostrý a Viktor Kožený. Rudyšarová před nástupem na ministerstvo průmyslu, řízeného ministrem úřednické vlády Ciencialou, působila také jako mediální poradkyně bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří byli ve Švýcarsku stíhání kvůli podezřelým finančním machinacím při privatizaci MUS.

Rudyšarová byla také členkou Česko – Afghánské smíšené obchodní komory, k tomu se váže jedna z epizod jejího působení na Czechinvestu. Deník Mladá fronta Dnes popsal v roce 2010 případ, podle kterého měla Rudyšarová doporučovat klientům Czechinvestu jako prostředníka při získávání dotací společnost svých známých, se kterými působila v Česko – Afghánské smíšené obchodní komoře. Společnost Ariana Capital na internetu v roce 2010 nabízela pomoc při získávání dotací z EU. Dva úředníci ministerstva průmyslu a obchodu deníku tehdy popsali jednání mezi šéfkou CzechInvestu a skupinou podnikatelů, kteří chtěli žádat o peníze. “Rudyšarová údajně na jednání přivedla zástupce společnosti Ariana Capital a tvrdila, že pokud budou spolupracovat právě s touto společností, projekt získá téměř čtyřsetmilionovou dotaci,” napsala MF Dnes v roce 2010.

Ariana Capital byla v té době společnost s akciemi na majitele, a nebylo tedy jasné, kdo byl jejím skutečným vlastníkem. Předsedou představenstva byl v té době viceprezident česko – afghánské obchodní komory Daniel Soural, a členem představenstva prezident komory Fawad Nadri. Na  webu komory tehdy visely fotografie z cest po Afghánistánu, na kterých byla i Alexandra Rudyšarová. Bylo tedy zřejmé, že se spolu dobře znají, a to, soudě podle fotografií, nejméně od roku 2006. Rudyšarová to později přiznala.

Jan Hrbáček